Utworzono: sobota, 05, listopad 2011 Redaktor

Racjonalne oszczędzanie

Racjonalne oszczędzanieNasz serwis w największym stopniu kładzie nacisk na inwestowanie, zwłaszcza w instrumenty o umiarkowanym ryzyku. Problem w tym, że wielu Polaków nie potrafi nawet z miesięcznych przychodów odłożyć nawet 10% kwoty, aby regularnie przeznaczać ją na inwestowanie w papiery wartościowe, lokaty lub choćby na rozbudowę funduszu awaryjnego. Dlaczego tak się dzieje i czemu tak trudne jest oszczędzanie?

Czy zbyt niskie dochody są wyłączną tego przyczyną, a może lenistwo? Nie zawsze, bowiem znam sporo przypadków osób pracowitych z natury, którzy nie potrafią racjonalnie gospodarować swymi pieniędzmi oraz czasem.

Tak, rzadko kto docenia wartość czasu w naszym życiu. Gdyby taka pracowita osoba nauczyła się racjonalnie zarządzać swoim czasem, nagle okazałoby się, że jest sporo możliwości do wykorzystania nagle pozyskanego czasu do czynności zarobkowych - zamiast zajmować się narzekaniem, że jest źle w tym kraju...

czastopieniadzCzasem przykro patrzeć, jak ludzie próbują zaoszczędzić kilkadziesiąt groszy na jakiejś operacji, tracąc na to wiele minut, a czasem godzin. Stanie w kilku kolejkach, aby opłacić rachunki za gaz, prąd, telewizję - w osobnych oddziałach, tam gdzie jest taniej, niż na poczcie... A gdyby tak skorzystać z darmowych przelewów np. w mBanku? Jedyne usprawiedliwienie, to w przypadku ludzi starszych, tych poza wiekiem zawodowym, bo mają wiele czasu, a i wyjście do ludzi (w kolejkę) jest dla nich czymś pozytywnym.

Racjonalne oszczędzanie czasu (i planowanie zadań z wyprzedzeniem) nie musi oznaczać większej jego dawki na pracę, ale też może być go więcej do wykorzystania na wypoczynek, spędzanie czasu z bliskimi itp. Przełoży się to na większe zadowolenie z życia.

Następnym razem napiszemy słów kilka o racjonalnym oszczędzaniu pieniędzy przez planowaną gospodarkę zakupami, co także przełoży się na odrobinę czasu, który zyskamy.

A na zakończenie jeden artykuł do przeczytania:

- Najbardziej krytyczny moment dla Twoich finansów

 

 

oszczędzanie czasu