Utworzono: czwartek, 22, marzec 2012 Redaktor

Nowe trendy w obligacjach korporacyjnych

przedterminowy wykup, Catalyst, Prime Car ManagementWspominaliśmy już wielokrotnie o problemach z wykupem obligacji przez kilka spółek. Kolejny czynnik ryzyka, który przybrał na sile w ostatnich dniach, to efekt zmniejszenia praktycznej stopy zwrotu z inwestycji w obligacje korporacyjne. Są dwa aspekty tego stanu rzeczy.

Pierwszy z nich dotyczy inwestorów na rynku pierwotnym, czyli tak zwanego martwego biegu. Jest to okres o momentu rozpoczęcia przyjmowania zapisów na obligacje (już wtedy trzeba mieć możliwość wycofania pieniędzy z innych form inwestowania, np. funduszy inwestycyjnych), do dnia rozpoczęcia naliczania odsetek. Co prawda sam okres od ostatniego dnia wpłat do pierwszego dnia naliczania odsetek jest krótki, ale i tu mogą pojawić się niespodzianki. Jedną z nich może być sytuacja, gdy emisja nie dojdzie do skutku (za mało chętnych, zwłaszcza przy niezabezpieczonych papierach, których unikają inwestorzy instytucjonalni). Spółka woli jednak uruchomić daną emisję i natychmiast rozpocząć zbieranie inwestorów do drugiej emisji (to najlepsze rozwiązanie). Niestety jedna ze spółek postąpiła inaczej. Mowa tu o obligacjach serii A spółki Novainvest, gdzie po ostatnim dniu przyjmowania wpłat podjęto decyzję o przedłużeniu trwania okresu przyjmowania ofert od inwestorów, co spowodowało przesunięcie z 15 marca na 5 kwietnia pierwszy dzień okresu odsetkowego (pieniądze pierwotnie terminowo wpłacone przez inwestorów będą czekać w okresie bezodsetkowym, co zmniejszy zyskowność całej inwestycji).

Równie niekorzystne zachowania niektórych spółek polegają na masowej ostatnio akcji przedterminowego wykupu (zgodnie z regułami emisji) obligacji. Dotkliwie odczuwają to choćby inwestorzy z rynku wtórnego, którzy podczas zakupu (po cenie wyższej od nominalnej) wyliczali sobie rentowność, bazując na pełnym okresie trwania inwestycji. A tymczasem zakup okazuje się mało trafny, bo w krótszym okresie rozłożyć należy koszt nadwyżki cenowej, jaką postanowili zapłacić za papiery kupione na Catalyst. Oto kilka informacji zebranych w sieci na temat tego procederu:

- Uchwała Nr 210/2012

- Raporty emitentów 4/2012 Scan Development sp. zo.o.

- Prime Car Management ogłasza wykup obligacji serii B

- Nowy trend: Prime Car Management wykupuje obligacje przed terminem

To pokazuje, jak bezwzględny jest rynek finansów, jedyna rada (choć trudna do respektowania), to unikanie zapisów w regulaminie emisji o możliwości przedterminowego wykupu obligacji. Ponadto należy piętnować te spółki, które postąpiły w taki sposób z inwestorami, bo wcześniejszy wykup obligacji najczęściej wiąże się z natychmiastową emisją kolejnych serii lecz o mniej atrakcyjnym oprocentowaniu. Może gdyby inwestorzy postanowili omijać szerokim łukiem te kolejne emisje, to następnym spółkom odechce się wprowadzać w życie takich przedterminowych wykupów.

 

 

przedterminowy wykup