Utworzono: wtorek, 29, maj 2012 Redaktor

Aktualny stan na rynku pierwotnym obligacji korporacyjnych

Religa Development, LST Capial, Anti, Private BankningDziś spora dawka informacji głównie z rynku pierwotnego obligacji korporacyjnych. Kolejna odsłona zabezpieczonych obligacji (seria I) spółki Religa Development S.A. pozwala na rynku pierwotnym zakupić ich pakiet już od kwoty 10000 zł, oprocentowanie stałe 15% w skali roku (szczegóły w Salwix).

Na zabezpieczone dwuletnie obligacje (od kwoty 15000 zł) serii A spółki LST Capital S.A. o stałym oprocentowaniu 11,5% można zapisać się w Causa.

Szeroką ofertę obligacji korporacyjnych 7 spółek (w tym 3 zabezpieczonych) posiada serwis Obligacje.pl, oprocentowanie w przedziale od 8,46% do 9,77%.

Daje się zauważyć na rynku pewnego rodzaju dysproporcje pod względem poziomu zainteresowania obligacjami korporacyjnymi o nawet niskim progu wejścia (ok. 10000-20000 zł) w zależności od tego, czy obligacje są zabezpieczone, czy też nie. W przypadku tych bez zabezpieczenia nie zachęca inwestorów nawet wysokie oprocentowanie, gdyż nie ma redukcji w zapisach. Ostatnio poinformowano nas o przykładzie spółki, której obligacje udało się wyemitować wyłącznie na kwotę 275000 zł i z tego powodu prawdopodobnie nie uda się ich wprowadzić na Catalyst (za wysokie koszty), choć taka deklaracja widniała w propozycji ich nabycia. To pokazuje kolejny czynnik ryzyka, jakim jest niepłynność tego typu papierów. Nazwy spółki na razie nie podajemy, lecz będziemy monitorować cały okres emisji.

W przypadku niespłaconych obligacji spółki Anti, skutecznym sposobem na odzyskanie pieniędzy okazuje się nakaz sądowy wypłaty kapitału, odsetek i odsetek karnych (procedura indywidualnego inwestora trwała około miesiąca). Inni inwestorzy spłacani są w ratach.

A na zakończenie ciekawa analiza. Autor jednego z najlepszych blogów o inwestowaniu pozaakcyjnym postanowił prześwietlić ofertę Private Bankningu dla ludu, którą oparto na obligacjach korporacyjnych:

- Bezpieczny zysk produkt powiązany z obligacjami korporacyjnymi

 

 

Religa Development