Utworzono: wtorek, 09, październik 2012 Redaktor

Czy to koniec parabanków?

Amber Gold, EMG Capital Partners, ProGold, Consulto, CIO, Fundacja Castellum, Catalyst, obligacje korporacyjne, MasterformDziś wracamy do spraw związanych z Amber Gold i podobnym spółkom o charakterze parabankowym. Niestety ciągle wiele niewiadomych, pojawiają się informacje o jeszcze nie zabezpieczonych składowych majątku małżeństwa P., a tymczasem śledztwo przejmuje prokuratura z innego miasta - dla czystości zasad, choć to tylko opóźni śledztwo, podobnie jak fakt problemów ze znalezieniem ekspertów za rozsądne pieniądze. W końcu zaczęły się pytania merytoryczne o tym, gdzie znikło 600 mln zł:

- Afera AMBER GOLD: Gdzie jest 600 MILIONÓW ZŁOTYCH? Już dawno za granicą?

Brakuje jednak zasadniczego pytania, skąd wzięło się tak duże przeszacowanie długu, prokuratura podawała je początkowo co 1-2 dni, jak spływały wnioski pokrzywdzonych, ale w pewnym momencie kwota nagle podwoiła się. O tym, czy i jak można się starać o odzyskanie choć fragmentu wpłaconych do Amber Gold pieniędzy w artykule:

- Straciłeś pieniądze w Amber Gold? Tak możesz je odzyskać

Koniec parabanków? Na to pytanie nie znamy odpowiedzi, ale większość z tego typu firm ma kłopoty, zawiesiła lub zakończyła działalność.

Artykuł na temat spółek EMG Capital Partners i ProGold, produkty inwestycyjne obu firm były oferowane przez Consulto:

- Oferują złoty zysk. A KNF ostrzega

Problemy ze spółką CIO, czy była to piramida finansowa, czy tylko nieudany biznes, w którym zawiódł jeden z kontrahentów?:

- Jak uratować swoje pieniądze

Kolejna wersja afery Ambera, tyle że na mniejszą skalę. Chodzi o Fundację Castellum:

- Skuszeni. Amber Gold niczego ich nie nauczył

Trochę informacji z drugiej strony barykady na temat parabanków, czyli nie od pokrzywdzonych klientów, można wyczytać w artykule:

- Spowiedź lichwiarza, czyli jak uczicwie żyć z udzielania drogich pożyczek

Odchodząc od tematu parabanków, wróćmy do nieco bardziej przewidywalnego rynku Catalyst. Salwix.pl oferuje kolejną emisję dwuletnich obligacji korporacyjnych spółki e-Kancelaria, minimalny wkład to 10 000 zł, są to obligacje o zmiennym oprocentowaniu z półrocznym kuponem.

Sam rynek Catalyst świętował ostatnio trzecie urodziny. Do końca roku ma się na nim pojawić jeszcze około 10 nowych spółek. A na zakończenie jeszcze podsumowanie ubiegłego tygodnia na rynku wtórnym:

- Podsumowanie tygodnia: Sypanie Marvipolem

 

 

Amber Gold