Utworzono: czwartek, 07, luty 2013 Redaktor

Obniżka stóp procentowych w lutym 2013 + przegląd lokat

Rada Polityki Pieniężnej, najlepsze lokaty, NBP, obligacje korporacyjne, Catalyst, mBank, 7 nawyków skutecznego działaniaZaczynamy od decyzji Rady Polityki Pieniężnej, która kolejny już miesiąc z rzędu obniżyła stopy procentowe. Referencyjna stopa NBP zmalała o 0,25%, a zatem wynosi już tylko 3,75%.

A co na rynku obligacji? Zacznijmy od papierów skarbowych, których lutowa oferta zupełnie odstrasza. Najlepsze zawsze są dziesięciolatki, ale emisja z lutego 2013 oferuje zaledwie 5% w pierwszym roku, a w kolejnych już tylko wartość inflacji powiększonej o 1,5%, co na dziś oznacza wartość poniżej 4% brutto. Lokaty zdecydowanie atrakcyjniejsze są i nie wiążą nikogo przy tym na 10 lat. Na rynku pierwotnym obligacji korporacyjnych pojawiła się też kolejna oferta, niestety bez zabezpieczenia i wejścia na Catalyst:

- Oferta obligacji z ciekawej branży

Warto też przy okazji zapoznać się z raportem dotyczącym funduszy obligacji korporacyjnych, raport nie jest może zbyt optymistyczny, a to głównie przez ogromny spadek wartości jednostek funduszu Idea Premium:

- Dobre wyniki funduszy korporacyjnych w styczniu

Obecnie mBank wyszedł z cienia z potężną kampanią reklamową, jednak atrakcje są głównie dla nowych klientów, dotychczasowi raczej zauważają te gorsze strony, jak choćby stałe wycofywanie kolejnych graczy rynku funduszy inwestycyjnych - przez co sławetny Supermarket Funduszy Inwestycyjnych staje się mniej atrakcyjny. Z końcem stycznia wycofano z niego ofertę TFI SKOK.

O zmierzchu polisolokat, a dokładniej ich uprzywilejowanej sytuacji z powodu możliwości omijania podatki Belki, już pisaliśmy - dziś wiemy, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od początku 2014 roku:

- Nadchodzi rewolucja i koniec zysków. Podatek Belki również od polisolokat i struktur

Ostatnio rzadziej publikujemy wpisy z opisem wartościowych książek, dlatego dziś polecamy recenzję zewnętrzną interesującej pozycji:

- Recenzja – 7 nawyków skutecznego działania – Stephen R. Covey

I na koniec wisienka na torcie - czyli najnowsze przeglądy najlepszych lokat:

- Ranking lokat - luty 2013

 

 

Catalyst