Utworzono: poniedziałek, 18, luty 2013 Redaktor

Lutowy ranking lokat + aktualności na rynku obligacji korporacyjnych

inflacja, ranking lokat, RPP, Eurocent S.A., Scanmed Multimedis, Catalyst, fundusz obligacji korporacyjnych, Alior Bank, TFIZacznijmy od spadającej pionowo w dół, jak po urwisku, inflacji. Odnotowana w styczniu wyniosła zaledwie 1,7% liczona rok do roku! Skoro nieśmiało zapowiadana poprawa w gospodarce przewidziana jest dopiero w drugiej połowie roku, to czy latem inflacja zanurkuje poniżej progu 1%? Jak zachowa się w tej sytuacji RPP?

Kolejna emisja obligacji z branży windykacji pojawiła się na rynku pierwotnym, są to dwuletnie papiery spółki Eurocent S.A. – wiodącej na południu Polski firmy udzielającej mikropożyczek do kwoty 2000 zł. Próg wejścia wynosi 30 000 zł (po szczegóły odsyłamy do Corporatebonds.pl), a oto wywiad z prezesem i głównym udziałowcem spółki:

- Wywiad z Grzegorzem Kolawą - Prezesem Zarządu Spółki Eurocent S.A.

Na rynku wtórnym zadebiutowały dziś papiery spółki Scanmed Multimedis będącej 159 emitentem na tym wciąż mało płynnym parkiecie. Wartość nominalna emisji wyniosła 19,05 mln zł, a oprocentowanie wynosi WIBOR3M + 5,75%.

Czy czeka nas spokojny okres, czy jakieś trupy chowają się w szafach deweloperów? O kondycji tego rynku obligacji zadecydują nadchodzące terminy wykupów tych papierów:

- Nadchodzące wykupy obligacji deweloperów

Stale rośnie zainteresowanie inwestowaniem w fundusze obligacji korporacyjnych:

- BZ WBK TFI: klienci liczą na zyski z obligacji korporacyjnych

Opisywany w powyższym wpisie subfundusz Arka Prestiż Obligacji Korporacyjnych wymaga niestety pierwszej wpłaty nie mniejszej niż 250 000 zł! Znacznie niższy próg (500 zł) oferuje Otwarty Fundusz Inwestycyjny Obligacji Korporacyjnych Copernicusa.

Przejdźmy do tematów bankowych. Na początek niepokojąca sprawa i ostrzeżenie dla potencjalnych testerów kont bankowych:

- Uwaga na konta za grosz

Zarozumialstwo płynące z reklam Alior Banku dotyczące wyższej kultury bankowości nijak się ma do skandalicznych praktyk ich pracowników (zakładając, że to tylko nieodpowiedzialne zachowania, a nie celowa polityka banku), więcej w artykule:

- Otwierali klientom ROR-y zamiast kont technicznych, a teraz... każą za nie płacić!

Szybko powyższy artykuł wywołał taką burzę, że w Aliorze musieli pójść po rozum do głowy, ale niesmak pozostał:

- Alior po publikacji w blogu: "Zwrócimy pobrane prowizje, przepraszamy klientów"

Co ciekawe, z kolei bez echa medialnego przeszła do historii siedmiodniowa awaria systemu (bez jakiejkolwiek notki w trybie awaryjnym), który obsługuje dwie platformy (Multifund i Bestfund) pośrednictwa w inwestowaniu w fundusze wielu towarzystw inwestycyjnych. Początkowo wyglądało to wręcz szokująco - ot po prostu serwisy znikły z sieci (a domysły różne - np. że obsługująca je firma zbankrutowała)! Co prawda awaria nie oznaczała, że ktoś stracił pieniądze - bo pośrednik nie przejmuje kontroli nad operacjami bankowymi i zawsze da się odzyskać zarządzanie zakupionymi jednostkami, gdy zgłosimy się bezpośrednio do właściwego TFI, ale chyba wielu osobom zrzedła mina na brak możliwości wejścia do owych serwisów. Przy okazji tego zagadnienia warto przypomnieć o artykule, który dotyczył dwóch innych platform o podobnym charakterze:

- Supermarket funduszy inwestycyjnych kontra BossaFund

A na deser prezentujemy aktualności z rynku najlepszych okat bankowych:

- Aktualizacja rankingu lokat luty 2013

 

 

fundusz obligacji korporacyjnych