Utworzono: niedziela, 24, luty 2013 Redaktor

Kto wdraża systemy ERP?

Pomysły na biznesDziś kolejne podejście do tematu związanego z pomysłami na biznes, ale nieco w innym ujęciu. Bowiem nie będzie o konkretnym sposobie zarabiania lecz o narzędziach klasy ERP przydatnych w prowadzeniu działalności. Dla kogo jest system ERP? Czy tylko wdrażają go duże przedsiębiorstwa? Bo przecież systemy takie najczęściej właśnie wprowadzają duże firmy. Czy małe i średnie biznesy mogą skorzystać z ERP?

Duże przedsiębiorstwa, które decydują się na wdrożenie tego nowoczesnego oprogramowania, które ułatwia zarządzanie biznesem, najczęściej mają wiele oddziałów rozproszonych po całym kraju lub świecie. Taki system umożliwia integrację informacji, zebranie danych ze wszystkich oddziałów oddalonych od siebie o setki, a nawet tysiące kilometrów – szybko i pewnie, zawsze na czas.

Gdy na system ERP decyduje się mała firma, najczęściej jest to wynik decyzji o możliwości szybkiego i elastycznego reagowania na zmieniające się warunki rynku, co podnosi konkurencyjność danego przedsiębiorstwa. Dzięki zastosowaniu systemów typu ERP małe i średnie przedsiębiorstwa mogą odnieść wiele korzyści, które są wynikiem poszczególnych etapów rozwoju systemów lub stopni wdrażania coraz to nowych i bardziej skomplikowanych oraz zaawansowanych narzędzi.

Podstawowe korzyści dla małych firm to uporządkowanie danych, które mają ogromne znaczenie. System ERP zmniejsza obciążenie administracyjne. Statystyki, a w tym podsumowania wykonywane są automatycznie. Proces raportowania nie stwarza problemu ani nie zabiera czasu, który można wykorzystać w inny sposób. W biurach - systemy potrafią wymusić zautomatyzowanie określonych procedur. Oznacza to, że przepływ informacji odbywa  się zawsze w taki sam sposób. Praca dzięki temu staje się bardziej uporządkowana.

Bardzo ważną zaletą wdrożenia systemu ERP w małych i średnich przedsiębiorstwach jest wspomaganie procesów decyzyjnych. Systemy dostosowane do takich potrzeb mają moduły do controlingu i wspierania wszelkich procesów decyzyjnych. Kadra zarządzająca może więc podejmować szybkie decyzje, co ma niebagatelny wpływ na funkcjonowanie firmy. Systemy ERP to przede wszystkim łatwiejszy sposób dostępu do szerszej grupy odbiorców – kupujących, pośredników czy dostawców usług. Oznacza to mniejsze koszty, a większe możliwości firmy.

Rynek małych i średnich przedsiębiorstw był dla systemów ERP niszą – jeszcze niedawno, ale programy zostały dostosowane do potrzeb takich firm. Producenci opracowali systemy nowej generacji. Są łatwiejsze w obsłudze, mniej skomplikowane przy wdrożeniu i tańsze. Można je instalować niemal samodzielnie. Ponadto systemy te są modułowe, a to pozwala na indywidualne dostosowanie ich do potrzeb firmy i ciągłą modyfikację.

 

 

skomentuj na facebook