Utworzono: czwartek, 04, kwiecień 2013 Redaktor

Ranking kont oszczędnościowych + obligacje i fundusze

ranking kont oszczędnościowych, fundusze inwestycyjne, obligacje korporacyjne, GPW, Ideon, Uboat-Line, mBankSporo wiadomości zebraliśmy w dzisiejszym raporcie, obok zapowiadanego w tytule kwietniowego rankingu kont oszczędnościowych sporo napiszemy i funduszach inwestycyjnych, ale też i o obligacjach korporacyjnych. Na wstępie chcielibyśmy ogłosić i jest w końcu sygnał o długo postulowanym skróceniu czasu sesji na GPW, na razie będzie to tylko eksperymentalne skrócenie o pół godziny, dobre i to!

Kolejny wywiad dotyczy nadchodzących ciemniejszych chmur roztaczających się nad rynkiem branży windykacji i faktoringu, czyli rynkiem, który namiętnie korzysta z obligacji korporacyjnych do finansowania swej działalności. W samych obligacjach korporacyjnych sporo się dzieje. W środę Ideon wystąpił z wnioskiem o upadłość, przy czym jest to upadłość układowa, co w przypadku jej powodzenia nie musi działać na korzyść posiadaczy zabezpieczonych obligacji - wszystko zależy od szczegółów układu. W dużym stopniu przyczyniły się do tego działania niekompetentnych organów skarbu państwa:

- Ideon wystąpił z wnioskiem o upadłość układową

Na szczególną uwagę zasługuje aktualnie trwająca na rynku pierwotnym emisja obligacji spółki Uboat-Line. Są to dwuletnie papiery z kwartalnym kuponem opartym o wskaźnik WIBOR3M powiększony o około 6% marży. Obligacje będą wprowadzane na Catalyst, a minimalna kwota zapisów wynosi zaledwie 20 000 zł (szczegóły na obligacje.pl). Spółka zajmuje się m.in. wyszukiwaniem oraz rezerwacją połączeń promowych, w szczególności dla klientów biznesowych w obszarze transportu towarowego. Pieniądze z emisji przeznaczone będą na poprawę rentowności firmy (rezygnacja z drogiego faktoringu), co już udowodniła poprzednia emisja, bowiem rating spółki w ciągu roku wzrósł dzięki temu z BBB na maksymalny AAA.

Jeśli ktoś nie ma odpowiedniej gotówki, aby nabyć pakiet obligacji na rynku wtórnym, powinien zainteresować się funduszami obligacji korporacyjnych, które świetnie sobie radzą, a zwłaszcza fundusz Copernicusa:

- Trwa dobra passa funduszy korporacyjnych

A skoro już przy funduszach jesteśmy, to autorzy poniższego artykułu nie zostawili suchej nitki na funduszach mieszanych:

- Fundusz mieszany lepiej jest zrobić sobie samemu

Interesujący raport dotyczący zależności zysków i strat w ostatnich latach na inwestycjach w fundusze akcyjne, w którym pokazano, co było powodem wysokich zysków funduszy małych i średnich spółek przed końcem hossy:

- Większe ryzyko nie przekłada się na większe zyski

Nadchodzi nowa jakość w udzielaniu łatwych (choć nie natychmiastowych) kredytów, które dostępne są w formie karty (czyli nie jest to typowy produkt dodatkowy do RORu) - odblokowanie środków na takiej karcie rozpoczyna okres trwania umowy i umożliwia wypłatę środków w bankomacie lub płatności przy jej użyciu - a to wszystko bez rozgłosu, bez wielkiej sieci oddziałów i prawdopodobnie na szeroką skalę zaproponuje nam Vanquis Bank:

- Nowy bank atakuje super-elastyczną kredytówką. Zawiesisz spłaty nawet na rok!

Znów nasz Budda-mBank nas zaskakuje, tym razem negatywnie, podnosząc o 100% kwotę opłaty za kartę debetową:

- Będzie podwyżka w mBanku: 4 zł za kartę debetową i... darmowe bankomaty

A na koniec te bardziej optymistyczne informacje z bankowości, czyli aktualny ranking kont oszczędnościowych:

- Ranking kont oszczędnościowych kwiecień 2013

 

 

fundusze inwestycyjne