Utworzono: niedziela, 06, marzec 2011 Redaktor

Pierwsze inwestycje

Założenie początkowe to kwota 100 000 zł, która do tej pory zgromadzona była na kilku lokatach Open Finance z różnymi okresami zapadalności. Wartość inwestycji liczona jest od 1 stycznia 2011 roku. Pierwsze 15 dni stycznia przyniosło z 15000 zł lokaty „antybelkowej” o oprocentowaniu nominalnym 5,65% kwotę 34,87 zł. Zysk ten jest drobny, ale zostanie uwzględniony w rozliczeniu rocznym.

Dzięki wykorzystaniu konta internetowego w mBanku otrzymana gotówka, która stanowi 15% całego budżetu inwestycyjnego, została przeznaczona na zakup funduszy akcyjnych. Dzięki Supermarketowi Funduszy Inwestycyjnych nie ponosimy żadnych prowizji od zakupu jednostek funduszy. Jedyne na czym tracimy, to procentowa kwota od zarządzania naszymi pieniędzmi, jaką pobierają fundusze. Czy zatem nie lepiej od razu samodzielnie rozpocząć inwestowanie na giełdzie? Wszystko w swoim czasie.

 

 

Na razie korzystając z funduszy inwestycyjnych, dokonujemy dywersyfikacji w ramach różnych sektorów rynku akcji, dlatego łatwiej jest przy małych kwotach uzyskać zmniejszone ryzyko inwestycyjne w ramach każdego z sektorów. Podział 15000 zł został dokonany na podstawie sugestii inwestycyjnych prezentowanych przez różnych ekspertów w ramach programu „Milion w portfelu” stacji TVN CNBC:

ALLIANZ BUDOWNICTWO 2012 SUBFUNDUSZ: 2000 zł

DWS AGROBIZNES SUBFUNDUSZ: 2500 zł

DWS GOLD SUBFUNDUSZ: 2000 zł

PZU FIO ENERGIA MEDYCYNA EKOLOGIA: 2000 zł

PZU SUBF AKCJI SPOLEK DYWIDENDOWYCH: 2500 zł

PZU MISS: 4000 zł

Datą wyceny kupna jednostek funduszy był 18 stycznia 2011r. Jak widać postawiono na spółki małych i średnich przedsiębiorstw, spółki dywidendowe a także na sektory: energetyczny (w tym ekologia), medyczny, budowlany, rynki spółek surowcowych (złoto) i żywności.