Utworzono: poniedziałek, 23, wrzesień 2013 Redaktor

Giełdowy rynek pierwotny + światowe i lokalne problemy z obligacjami

e-kancelaria wchodzi na GPWDziś dużo o tematyce giełdowej - ale najpierw dość mocny akapit. Wszyscy, którzy myślą rozsądnie o inwestowaniu i oszczędzaniu, powinni mieć świadomość tego, co wydarzyło się w ciągu ostatnich 5 lat i nie jest to już żadna teoria spiskowa, a zestawienie faktów - jak potoczy się świat ekonomii w kolejnych latach, możne tylko przewidywać, ale zagrożenia są znane i realne. Warto na spokojnie (i kilkukrotnie) przeczytać tą analizę. Przy tych argumentach można stwierdzić, że fundusz Eurogeddon wyprzedził zbytnio czasy upadku wartości pieniądza (dolara), ale jak długo jeszcze aktualny stan się utrzyma?. A może ktoś też ma coś do powiedzenia w sprawie tego, że złoto to już przeżytek w światowej krainie finansów? Oto cała prawda o problemach banków ze światowymi zasobami złota.

A tymczasem banki zbroją się już, aby jak najskuteczniej wysysać z klientów prowizje, okopują się przy tym do długiej wojny z ciemnym ludem i parlamentem. Przykładem jest mBank, który jak zawsze przeciera szlaki, ale czy musi świecić negatywnym przykładem?

Nie tylko z obsługi RORów banki chętnie pozyskują prowizje, dotyczy to również wszelkiego typu produktów wieloletnich (ale tu duże pole do popisu mają także firmy ubezpieczeniowe. Przy okazji dyskusji na temat OFE i oszczędzania na emeryturę padają głosy, że trzeba zreformować też warunki dla III filaru, porażką bowiem okazało się wprowadzenie IKZE (ledwie trzydzieści kilka tysięcy aktywnych kont, na które wpłacono pieniądze).

catalystNa uwagę zasługuje fakt, iż 26.09.2013 akcje e-Kancelarii GPF (ranking AA+) zostaną przeniesione z NewConnect na główny parkiet Giełdy Papierów Wartościowych, co z pewnością ucieszy inwestujących w obligacje tej spółki. A więcej informacji o w miarę bezpiecznych spółkach emitujących obligacje korporacyjnepodsumowaniu ubiegłego tygodnia na Catalyst. Szerszy przegląd wtórnego rynku obligacji zaprezentował dziś dedykowany dział Stockwatch.

Na giełdowy parkiet zamierza też wkroczyć pierwsza spółka z Chin, czy to już początek wielkiej ekspansji, czy też zwykły eksperyment? Do środy można zapisywać się na akcje spółki Peixin. Ciekawostką na pierwotnym rynku akcji jest także fakt, że zdeptane przez rząd OFE chcą pokazać Ministerstwu Finansów środkowy palec w sprawie ewentualnej emisji akcji spółki Energa.

Skoro już jesteśmy przy rynku pierwotnym, to ciekawą opinię o debiutach na NewConnect i Catalyst przedstawił autor artykułu:

- Przy tak działającym prawie, dobrze na rynkach NewConnect i Catalyst nie będzie

Od dziś wyznaczany jest nowy indeks WIG30, ale mając na uwadze ostatnie zawirowania wokół OFE, warto zwrócić uwagę na analizę indeksów nieważonych, które są na rekordowych poziomach.

Oto omówienie, w jaki sposób mogą być wykorzystywane różne podawane publicznie (lub przez marketing szeptany w sieci) informacje o spółce i jak to może wpływać na jej przyszłe notowania.

Warto wiedzieć o tym, że rynek Catalyst może być polem eksperymentalnym dla hazardzistów, a zagrań spekulacyjnych wobec obligacji korporacyjnych nie polecamy...

I na zakończenie ciekawostka ze światka grubych ryb naszego parkietu - Ryszard Krauze wyprzedaje akcje ostro zdołowanych już spółek, ogólnie jest to bowiem najlepszy czas dla sprzedających duże pakiety akcji.

 

 

inwestowanie na giełdzie