Utworzono: sobota, 19, październik 2013 Redaktor

Aktualizacja rankingu lokat + podsumowanie tygodnia dla oszczędzających

samodzielne oszczędzanie poza IKE oraz IKZENa rynku akcji i obligacji korporacyjnych pojawił się silny sygnał o rychłym ogłoszeniu upadłości Ganta (no chyba, że sąd zadecyduje inaczej) - najpierw wnioski o upadłość likwidacyjną składane przez inwestorów, a po kilku dniach już wniosek samej spółki o upadłość układową, która wymaga zgody na układ ledwie połowy głosów - czyli drobni inwestorzy mogą zostać wtedy zignorowani, wystarczy, że Gant dogada się z funduszami inwestycyjnymi i innymi grubymi graczami co do warunków upadłości. A oto podsumowanie kończącego się tygodnia na rynku Catalyst.

akcje PKP Cargo na GPWInwestorom bardziej zaznajomionym z rynkiem pierwotnym akcji przypominamy o emisji akcji PKP Cargo, zapisy trwają do 21 października 2013. Dla większości to za duży wysiłek, by gdzieś tam starać się o zapisy na rynku pierwotnym, wielu jest po prostu obserwatorami. Ale wiele osób decyduje się na długoterminowe inwestycje i wówczas kupują na debiucie, jeśli uznają cenę za atrakcyjną, wtedy nie ma już żadnych redukcji i ograniczeń ilościowych co do zakupu tych akcji.

A na zakończenie tematyka bankowa. Najpierw aktualizacja rankingu lokat, z której wynika, że mimo niskiego oprocentowania oferty bez haczyków są o ponad 2% powyżej inflacji, która we wrześniu wyniosła zaledwie 1% rok do roku (w lipcu i sierpniu wynosiła 1,1%).

Ostatnie dni to negatywne nastroje wobec zmian w księgowaniu dochodów banków w Polsce, z powodu których najbardziej oberwało się Aliorowi:

- Przed krachem sprzedali akcje za ponad 59 mln zł. Będzie afera w Alior Banku?

To pokazuje, jak postrzegają banki inwestorzy, mało ich obchodzi brak rozsądku zarządzających niższego szczebla, którzy odpowiadają za tego typu zdarzenia:

- Porządek musi być: bank nasyła windykatora, by ściągnął... 1 grosz długu

 

 

inwestowanie w fundusze obligacji korporacyjnych