Utworzono: wtorek, 22, październik 2013 Redaktor

Nowa emisja obligacji Getin Banku + wrześniowe Wykopy ekonomiczne

obligacje banków spółdzielczychZacznijmy od tematyki obligacji na tynku wtórnym. Najnowsze dwa raporty z rynku Catalyst zawierają sporo ciekawych informacji dla inwestorów, drugi przygotowany przezDom Inwestycyjny Investors. Warto pamiętać, że na tym rynku wtórnym znajdują się tylko papiery korporacyjne, ale też i obligacje banków spółdzielczych, a te są notowane stosunkowo zbyt wysoko powyżej nominału w porównaniu choćby z bankami komercyjnymi, jak choćby obligacjami Getin Banku (kolejna seria pięcioletnich obligacji tego banku jest właśnie oferowana na rynku pierwotnym, oprocentowanie takie jak kilku poprzednich serii, czyli wynosi WIBOR6M + 3%).

W końcu zaczynają się porządki w ustalaniu zasad uczciwej odwróconej hipoteki, w tym prawnie zostanie ustalone, że tylko banki będą mogły oferować taką usługę. Przez blogosferę przelała się ostatnio fala informacji na temat możliwości płatności telefonem w Biedronce. Jaka będzie skuteczność działań nowego systemu i czy nie wydłuży to czasu obsługi poszczególnych klientów? Przekonamy się w kolejnych miesiącach, na razie polecamy opis testu funkcjonowania usługi:

- Jak zapłacić w Biedronce przez aplikację iKasa – testujemy płatności mobilne dla klientów Alior Bank i Getin Bank

W dalszej części wpisu czas na tematy, jakie robiły duże wrażenie na czytelnikach Wykopu w dziale Ekonomia we wrześniu 2013 (część 1). Obligacje Getin Banku na rynku pierwotnymWarto też zapoznać się możliwościami eksportowymi z punku widzenia analizy historycznej od PRL po dziś dzień, a także z przykładem, jak Lidl eksportuje nasze towary. A teraz nieco o handlu i (nie)przyjaźni polsko-litewskiej - trudno się Litwinom dziwić, bo pewnie sam bym w Polsce kupił prawdziwe litewskie (bez chemii pozyskane) warzywa i owoce.

A jak inny nasz sąsiad zapatruje się na inwazję Chińczyków (a raczej ich majątku gotówkowego zamienionego na nieruchomości)? Chiny chcą bowiem wykupić 3 miliony hektarów ziemi rolnej od Ukrainy. Przedstawiciele Ukrainy oficjalnie zaprzeczają, ale przy takich interesach najlepiej sprawdzają się działania zakulisowe, cisza i spokój a nie nagłaśnianie transakcji. Podobnie dzieje się z Wenezuelą, której to złoża wykupują Chiny.

Głupota naszego premiera i jego ekonomistów wydaje się porażająca, a może to po prostu krótka pamięć? Wg niego „Podniesienie akcyzy na alkohol jest sposobem na zwiększenie dochodów, który wydaje nam się dość bezpieczny”, a chodzi o jej wzrost o 15% od początku 2014 roku. Chciałbym przypomnieć, że kilka lat temu dokonano znacznej obniżki tej zdecydowanie zawyżonej akcyzy i okazało się, że nie spowodowało to żadnej obniżki przychodów dla budżetu - ot prawa rynku działają inaczej niż czysta matematyka. I dlatego takie artykuły coraz częściej będą się pojawiały, bo Polska nie idzie już ku świetlanej przyszłości:

- Dzieci odchowane, oszczędności zebrane. Ludzie po pięćdziesiątce wynoszą się z Polski, bo chcą pożyć

W bardzo ostrych słowach wypowiada się były członek RPP Leszek Balcerowicz o pomysłach Kaczyńskiego na zarządzanie finansami kraju:

- Balcerowicz o partii Kaczyńskiego: Lewicowa, nacjonalistyczna, religijna

A tymczasem w Szwecji jakoś potrafią piąty raz z rzędu obniżać podatki (choć podobno partia opozycyjna protestuje - jak to możliwe?):

- Szwecja dalej obniża podatek dochodowy!

W Belgii też mają racjonalne podejście do publicznych pieniędzy:

- Zamiast wyższych podatków, wywalają urzędasów!

 

 

odwrócona hipoteka