Utworzono: poniedziałek, 30, grudzień 2013 Redaktor

Gdzie szukać okazji inwestycyjnych w 2014?

okazje inwestycyjne w 2014 rokuZa 2 dni rozpoczyna się 2014 rok i w internecie mamy wysyp porad związanych z systematycznym inwestowaniem - zwiększa się bowiem świadomość ludzi co do niepewnej przyszłości z powodu głodowych emerytur, jakie przewidywane są w przyszłości dla Polaków. A wszystko to dzięki nagłośnieniu grabieży na obywatelach przez zamianę realnych pieniędzy z OFE na zapis komputerowy obietnic bankruta, jakim jest ZUS. Wszyscy pytają, co będzie kolejne - na co łapę położą władze? Obecnie w Unii trwają prace nad grabieżą pieniędzy z kont tych banków, które doprowadzą swoimi działaniami na skraj bankructwa - po to aby je uratować. Władze zasłaniają się niby wysokim progiem 100 000 euro, ale co mają zrobić przezorni, którzy chcieliby odłożyć na godną emeryturę i przekroczą ten próg? Na chwilę obecną pozostaje rozproszenie pieniędzy w różne aktywa i na wiele banków, bo próg dotyczy gwarancji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego przypadającej na jeden upadający bank. Co prawda najnowsze analizy pokazują, że nie jest tak tragicznie, ale warto dmuchać na zimne.

Jeśli zerkniesz na średnie miesięczne wpływy za ostatni rok na Twoje konto OFE, to chyba widać wyraźnie, o jak małe kwoty się walczy - ale ważne, że są to prawdziwe kwoty, a nie gruszki na wierzbie. A przy okazji warto dowiedzieć się, w jak efektywny sposób zagraniczne odpowiedniki funduszy emerytalnych potrafią inwestować środki np. w nieruchomości, co nie jest u nas dozwolone:

- Fundusze emerytalne kupują nieruchomości

Jednym z aktywów na trudne czasy (z perspektywą wieloletniej inwestycji) może być złoto:

- Wstęp do systematycznego oszczędzania. W złocie

Drugą wieloletnią alternatywą mogą być mieszkania na wynajem, oto jak zapowiada się na tym rynku rok 2014:

- 2014 rok w nieruchomościach

Kolejna alternatywa to samodzielne zainwestowanie na giełdzie, a pierwszym krokiem powinno być (prócz kształcenia się w tej dziedzinie) założenie rachunku maklerskiego:

- Jak wybrać rachunek maklerski? Ranking bezpłatnych kont inwestycyjnych

rynek catalystW 2013 roku dużo pisaliśmy o obligacjach korporacyjnych, przy czym z miesiąca na miesiąc w coraz ciemniejszych barwach - ale nie chcąc zostawiać czytelnika z naszym subiektywnym osądem proponujemy w miarę miarodajne wyniki najnowszego badania preferencji inwestorów obligacyjnych. Oto chyba ostatnie tegoroczne podsumowania, tym razem okresu okołoświątecznego na rynku Catalyst:

- Podsumowanie tygodnia: Wymiany przed końcem roku

- Tygodniowy raport z rynku Catalyst 23-29.XII.2013 r.

W powyższym opracowaniu na temat spółki Causa ostro wypowiedział się Kamil Gemra „Trudno komentować zachowanie spółki, bo jest ono skandaliczne i godzi w dobrej imię całego rynku kapitałowego” - a przypomnijmy, że chodzi o spółkę, która była pośrednikiem w emisjach obligacji innych spółek.

Jedną z niewielu spółek, które można umieścić w swym portfelu obligacyjnym bez nadmiernego ryzyka, jest Polski Holding Medyczny, którego kolejna seria będzie emitowana na rynku pierwotnym w styczniu 2014 roku:

- Obligacje Polskiego Holdingu Medycznego (PCZ) – 9,5% w skali roku

Co jeszcze wydarzy się w 2014 roku na rynkach okołogiełdowych? Więcej w podsumowaniu Longterma.

Saminwestuj życzy wszystkim czytelnikom samych udanych inwestycji w 2014 roku!

 

 

 

inwestowanie w złoto