Utworzono: środa, 05, marzec 2014 Redaktor

Codzienne oszczędzanie bez wyrzeczeń

pozyczki,online,finanseZbieranie pieniędzy na wymarzony cel większości z nas kojarzy się z mnóstwem wyrzeczeń. Pewnie nie raz zdarzyło Ci się zrezygnować z wyjścia do ulubionej kawiarni, do kina czy na basen, aby po jakimś czasie uzbierać pieniądze na to, o czym od dawna marzysz. Zamiast drastycznie ograniczać swój budżet z dnia na dzień, zadbaj o rozsądne zarządzanie swoimi pieniędzmi. Będzie to czasochłonne zadanie, ale dzięki temu co miesiąc będziesz w stanie zaoszczędzić konkretną sumę. Oto kilka wniosków podsumowujących nasz cykl Racjonalnego Oszczędzania.

Jak zacząć?

Początki bywają najtrudniejsze. Tak samo jest ze sztuką oszczędzania – trudno jest zacząć, kiedy nie wiemy, gdzie najpierw powinniśmy szukać dodatkowych źródeł pieniędzy. Jeśli planujesz rozpoczęcie oszczędzania bez drastycznych wyrzeczeń, poniższe wskazówki są dla Ciebie.

Oszczędzaj na rachunkach

Podstawowym sposobem na zaoszczędzenie na domowych wydatkach są rachunki za wodę, prąd i gaz. Wiąże się to ze zmianą kilku nawyków; więc: - wyłączaj telewizor, komputer, odłączaj ładowarki od gniazda zasilania. Pamiętaj o każdym sprzęcie elektronicznym, jaki pobiera energię w stanie stand-by nawet wtedy, kiedy z niego nie korzystasz. Uzyskasz z tego dodatkową korzyść – bezpieczeństwo. W czasie burzy Twój sprzęt nie będzie zagrożony uszkodzeniem w wyniku spięć elektrycznych. - wyłączaj światło, gdy to tylko możliwe! Jak najdłużej korzystaj ze światła dziennego, wyłączaj oświetlenie przed wyjściem z pokoju. Wymień tradycyjne żarówki na energooszczędne – są odrobinę droższe, ale będą dłużej służyć oraz zużywać mniej energii. W miarę możliwości budżetowych rozważ wymianę starych urządzeń na nowe. Posiadają one zazwyczaj wyższą klasę energetyczną: A+, A++ lub A+++. Wydatek może okazać się dobrą inwestycją, sprzęt będzie służył z pewnością kilka lat, podczas których zaoszczędzisz na wydatkach na rachunki, jednak dokonaj kalkulacji, aby nie przepłacić na zbyt modnych trendach.

Rób listę zakupów

Unikniesz wtedy wydawania pieniędzy na produkty, które nie będą Ci potrzebne. Listę zakupów spożywczych sporządź na podstawie zawartości swojej lodówki.

Zjedz przed wyjściem do sklepu

Zastanawiasz się czasem, skąd w Twoim koszyku znalazły się te wszystkie produkty? Odpowiedź może być prosta – głód podczas zakupów. Badania psychologiczne wykazały, że idąc na zakupy przed zjedzeniem posiłku, kupujemy więcej.

Oszczędzaj na zakupach odzieżowych

Uzupełniaj garderobę w okresie wakacyjnym lub na początku roku kalendarzowego, podczas największych wyprzedaży. Formą oszczędzania może być również SWAP – bezgotówkowa wymiana garderoby. Możesz urządzić takie spotkanie z przyjaciółmi lub znaleźć w Internecie informacje dotyczące już organizowanych spotkań. Rozważ zakupy w sklepach typu second hand – tanim kosztem możesz uzupełnić swoją garderobę o unikalne kreacje. Paradoksalnie, w sklepach z odzieżą używaną można znaleźć również nowe ubrania pochodzące z końcówek serii!

Ogranicz przyjemności

Nie musisz całkowicie rezygnować z drobnych przyjemności. Wystarczy, że minimalnie je ograniczysz lub będziesz traktować je jako formę nagrody. Aby uniknąć nadmiaru takich "nagród", planując comiesięczny budżet zdecyduj, jaką kwotę możesz przeznaczyć na rozrywkę. Lubisz sport, ale mimo to nie wykorzystujesz karnetu na siłownię lub karty Multi Sport? Zamiast na karnet, pieniądze wydaj na buty do biegania i trenuj na świeżym powietrzu.

Oszczędzaj w pracy

W przerwach wychodzisz do pobliskiego sklepu spożywczego lub restauracji? Czas na zmianę. Przygotowuj posiłki w domu i pakuj je do ekologicznych plastikowych pojemników. Tak przygotowany obiad pozwoli zaoszczędzić Ci pieniądze, które do tej pory uciekały podczas codziennych przerw.

Na koniec najważniejsze - zaplanuj budżet!

Planowanie budżetu na – co najmniej – miesiąc do przodu jest podstawą regularnego oszczędzania. Postaraj się przestrzegać zasad budżetowych, które sobie wyznaczysz, a gotówka na wymarzony cel niebawem zjawi się na Twoim koncie. Jeśli chcesz dowiedzieć się tego, jak skutecznie oszczędzać, zapoznaj się z poradami na stronie: http://przewodnik-pozyczkowy.pl/category/jak-oszczedzac/

 

 

pozyczki,online,finanse