Utworzono: piątek, 02, maj 2014 Redaktor

W co inwestować? (rankingi lokat i kont oszczędnościowych) maj 2014

najlepsze lokaty banków i SKOKów maj 2014W co inwestować? To pytanie wręcz filozoficzne i każdy ma na nie inną odpowiedź. Wynika to z niestabilnej sytuacji na światowych rynkach, obecnie ze względu na konflikt Zachód - Putin. Jest dużo informacji pozytywnych (perspektywy krajowej gospodarki), jak i negatywnych, w tym wiele tykających bomb finansowych. Zalecenia ogólne opisaliśmy w raporcie na temat długoterminowego oszczędzania.

Ale świat idzie do przodu i warto być na bieżąco, i tak możemy podzielić formy inwestycji na te zakładające czarny scenariusz, czyli np. globalny reset, jak i te mniej pesymistyczne.

W pierwszym przypadku powinno nas interesować zachowanie majątku (a nie zarabianie na wzrostach) i tu przychodzi do głowy inwestowanie w metale szlachetne oraz mieszkania (te raczej powinny być na wynajem, żeby nie ponosić kosztów bieżących). Trzeba mieć świadomość, że ceny nieruchomości wcale nie muszą wzrastać, a dobrą analizę rynku mieszkań znajdziemy w artykule:

- DRAMAT RYNKU WTÓRNEGO – EPILOG, A MOŻE EPITAFIUM?

A odnośnie złota, dobrze jest trzymać rękę na pulsie, oto kilka bieżących przemyśleń. Polecamy także nasz mikro przewodnik, jak zabrać się do kupna złota. No a co, jeśli ktoś uważa, że w najbliższych latach nie czeka nas żaden reset finansów światowych? Warto pomyśleć o rynkach akcji i obligacji (ewentualnie oszczędzać na lokatach). Polska wciąż ma za krótką historię rynku akcyjnego i korzystanie wyłącznie z historii giełdy amerykańskiej też nie jest w pełni do przełożenia na nasze warunki, ale warto znać także i tamtejszy rynek na osi czasu. Oto dogłębna analiza, gdzie autor próbuje odpowiedzieć na pytanie:

- Czy w długim okresie akcje zawsze drożeją?

Wątpliwości można mieć do każdego rynku w tym do obligacji korporacyjnych i to kupowanych samodzielnie, czy też za pośrednictwem funduszy inwestycyjnych. Przykładem może być wpadka (nie jedyna taka sytuacja w krótkiej historii TFI w Polsce) Copernicusa, o której pisaliśmy na początku roku:

- Gówno się rozlało, czyli problemy inwestujących w obligacje korporacyjne bezpośrednio i przez fundusze

rating obligacjiCi z kolei, którzy chcieliby inwestować część środków bezpośrednio w obligacje korporacyjne na rynku wtórnym lub pierwotnym, powinni dokładniej prześledzić potencjalne możliwości i nie interesować się wyłącznie maksymalizacją zysku, a raczej poziomem ryzyka. Pomóc może w tym rating obligacji:

- Aktualny rating obligacji korporacyjnych

Jeszcze bezpieczniejsze od obligacji z ratingiem AAA wydają się lokaty. Obecne najnowsze rankingi lokat bankowych i SKOKów pokazują, że obecnie oferowane oprocentowanie należy do najniższych w historii III RP:

- Ranking lokat bankowych maj 2014

- Ranking lokat w SKOKach maj 2014

Drobniejsze kwoty na bieżące, nieoczekiwane wydatki można trzymać na koncie oszczędnościowym, których zestawienie umieszczono w rankingu z początku maja 2014. Kolejne zestawienie dotyczy zarówno kont jak i lokat:

- Najlepsze lokaty i konta bankowe maj 2014

Kto jednak uważa, że możliwość upadku systemu bankowego to tylko teoria spiskowa, powinien dokładniej przyjrzeć się, jaka jest zasada funkcjonowania banków:

- Jak wyczarować z tysiąca 27 571 zł, czyli dlaczego opłaca się być bankierem

 

 

najlepsze lokaty banków i SKOKów maj 2014