Utworzono: wtorek, 06, maj 2014 Redaktor

Strategie oszczędzania na emeryturę - przegląd blogosfery

Odwrócona hipotekaMamy maj, pojawia się sporo nowych informacji, zaskoczeniem może być fakt powstania (a raczej przemianowania) nowego banku pod marką T-mobile:

- Był Ninja, jest różowa landrynka, czyli Sync zmienił skórę. Czym zaskoczy nas bank T-Mobile

Nowy miesiąc to też nowe rankingi lokat, a przy okazji także podsumowanie czarnego kwietnia na rynku obligacji korporacyjnych:

- Najlepsze lokaty / ranking, maj 2014 roku

- Tygodniowy raport z rynku Catalyst 05 V-11 V 2014 r.

Dużo piszemy o różnych formach lokowania środków od najbezpieczniejszych (teoretycznie) lokat bankowych po rynki obligacji, akcji a nawet zamrażanie gotówki w złocie, o czym pisaliśmy ostatnio. Nie dajcie się jednak wrobić w tzw. złoto papierowe, jak choćby niedawno oferowana struktura mBanku.

Dziś kilka kolejnych pomysłów, najbardziej rozpowszechniony to inwestowanie za pośrednictwem Funduszy Inwestycyjnych. Oto godny uwagi artykuł na ten temat:

- Jaką stosować strategię przy inwestowaniu w fundusze

Bardzo przydatnym narzędziem może być wskaźnik PMI, o którym więcej dowiedzieć się można w artykule:

- Czego nie wiesz o PMI?

Osoby starsze powinny zastanowić się, czy dla nich dobrym rozwiązaniem może okazać się raczkująca jeszcze w naszym kraju idea odwróconej hipoteki:

- Czy odwrócona hipoteka się opłaci?

odwrócona hipotekaA osobom młodszym polecić można zainwestowanie pewnej puli w mieszkanie na wynajem np. z wkładem 20% (wtedy nie ma dużych kosztów), analizę kredytową takiego rozwiązania można znaleźć w profesjonalnym opracowaniu:

- Jak mądrze wziąć kredyt hipoteczny? – uzupełnienie występu w “Dzień Dobry TVN”

Zdarzają się też przypadki skrajnie mało prawdopodobne, jak choćby odziedziczenie majątku czy wygrana na loterii. Tu trzeba dokładnie przemyśleć sprawę i pochopnie nie przechodzić na emeryturę do czasu, aż uznamy, że potrafimy rozsądnie zarządzać nabytym majątkiem, bowiem wielu takich szczęśliwców zwyczajnie bankrutuje w ciągu kilku lat:

- Wielka kasa – czyli co zrobić z kilkoma milionami złotych?

Pozostali muszą zadowolić się tradycyjnymi podejściami do oszczędzania, w tym rozważyć za i przeciw obowiązkowym transferom składek na OFE.

 

 

inwestowanie za pośrednictwem Funduszy Inwestycyjnych