Utworzono: czwartek, 07, sierpień 2014

Kredyt z dopłatą Mieszkanie dla Młodych - ile można zaoszczędzić?

Mieszkanie dla młodych. Czy ten program działa?Młodzi ludzie bardzo chętnie interesują się inicjatywami, które mają pomóc im w samorozwoju oraz rozwijaniu swojej rodziny i usamodzielnianiu się. Jednak w dzisiejszych czasach młodzi dorośli nie mają wielu możliwości, żeby usamodzielnić się w tak łatwy sposób. Bardzo dużo osób w dzisiejszych czasach ciągle mieszka z rodzicami. Coraz więcej starszych osób mieszka w tym samym domu, czy mieszkaniu przez całe życie. Osoby mające po 30, a nawet po 40 lat ciągle mieszkają z rodzicami i nawet nie myślą już o wyprowadzce.

Większość osób, które nawet by chciały się usamodzielnić i mieszkać samemu stwierdzają, że jest to w dzisiejszych czasach bardzo nieopłacalne i mimo wielkich chęci jest to naprawdę trudne w realizacji. Zwłaszcza ze względu na niskie płace oferowane na polskim rynku pracy oraz znacząco za wysokie koszty utrzymania mieszkania, w porównaniu z zarobkami. Najczęściej wypowiadają się w sposób bardzo negatywny na temat mieszkań wynajmowanych. Ponieważ wynajmowanie mieszkania kosztuje w wielu przypadkach naprawdę duże pieniądze. Samo wynajęcie bez opłat to koszt dodatkowy rzędu tysiąca złotych. Jednak takich kosztów większość młodych ludzi nie może ponieść. Jest to niewątpliwe problematyczne dla nich. Takie problemy mogą prowadzić do załamania albo do marazmu. Ze względu na niewielkie możliwości w usamodzielnieniu się, młodzi ludzie nawet nie myślą specjalnie o jakimkolwiek zakładaniu rodziny. Takie podejście prowadzi w ostatecznym rozrachunku do załamania demograficznego, bo jedynie jak już to opierają swoje relacje z płcią przeciwną na bardzo niezależnych warunkach. Co nie skutkuje w żaden sposób na rozmnażaniu się i wydawania coraz to nowego potomstwa na świat.

Rząd wspiera młodych ludzi?

Lecz żeby zapobiec tego typu problemom, rząd wychodzi z inicjatywą, która ma wspierać młodych ludzi. W głównej mierze ten pomysł jest skierowany do ludzi, którzy chcą zakładać swoje rodziny, albo już mają swoje rodziny i chcą się usamodzielnić. Jest to kolejna inicjatywa rządowa, tuż po "rodzinie na swoim", której zadaniem jest wspieranie młodych ludzi chcących się usamodzielnić. Zanim inicjatywa weszła w życie, wiele osób narzekało na to, że ten pomysł się nie uda i nie jest odpowiedni dla rodzin, które chcą rozpocząć swoje samodzielne życie. Lecz ten program jest o tyle ciekawy, że nie dotyczy jedynie rodzin. Ponieważ nawet osoby samotne, które chciałyby się usamodzielnić, ale wcześniej nie były w stanie tego zrobić, mogą wziąć kredyt na mieszkanie i zacząć żyć na swoim. Jest to bardzo dobra inicjatywa dla każdego, kto wreszcie chciałby zacząć kreować swoim życiem w pełni samodzielnie, bez żadnej ingerencji stron trzecich, chociażby w postaci rodziny, czy współlokatorów.

Mieszkanie dla młodych - warunki wzięcia udziału

Jednak tego typu inicjatywa ma swoje warunki. Żeby wziąć udział w programie "mieszkanie dla młodych", trzeba nabyć mieszkanie, albo dom, który jest całkowicie nowy. Poza tym, że ta inicjatywa pomaga młodym ludziom to również przyczynia się do rozwijania się sektora budownictwa mieszkalnego. Od czasu kiedy wystartowała inicjatywa "rodzina na swoim", a teraz "mieszkanie dla młodych" sektor budownictwa mieszkalnego przeżywa prawdziwy boom inwestycyjny. Aktualnie istnieje bardzo dobra koniunktura i wielkie zainteresowanie na budowanie mieszkań. Zapewne nie jedna osoba przejeżdżając po swoim mieście jest w stanie zauważyć, co chwila budują się nowe lokale mieszkalne. Ponadto kolejnym warunkiem, który trzeba spełnić, żeby wziąć udział w tego rodzaju inicjatywie rządowej jest fakt, że nie można mieć ukończonych 35 lat. Zaś w przypadku małżeństwa wystarczy jak tylko jeden ze współmałżonków nie przekroczy tego wieku. Dlatego jest to bardzo korzystne dla par, u których występuje spora różnica wiekowa. Dodatkowo kredyt wzięty na zakup mieszkania albo domu nie może być niższy niż połowa wartości danej nieruchomości. Poza tym powierzchnia mieszkania, które chce się nabyć nie może być większa niż 75 metrów kwadratowych, zaś w przypadku domu ta powierzchnia nie może przekroczyć liczby 100 metrów kwadratowych. Jednak można to w pewien sposób nagiąć, a dokładniej jeżeli para posiada co najmniej trójkę dzieci jest w stanie kupić mieszkanie, albo dom o 10 metrów kwadratowych większy. Jest to niewiele, jednak lepsze to niż nic. Najważniejsze jest to, że żeby nabyć tego typu nieruchomość trzeba zrobić to po raz pierwszy w swoim życiu. Nie może być to już kolejne z rzędu mieszkanie, które chcielibyśmy zakupić. Dzięki takiemu zapisowi można uniknąć wielu nieprawidłowości związanym z braniem dopłat na mieszkanie przez ludzi, którzy nie powinni być do tego uprawnieni, w formalny i etyczny sposób.

Czy mieszkanie dla młodych to dobry wybór?

Istotną sprawą w tej całej inicjatywie jest to, że ona naprawdę działa. Coraz więcej młodych osób decyduje się na skorzystanie z niej, dzięki czemu usamodzielniają się. Zaś samorządy widząc to, że program "mieszkanie dla młodych" odnosi skutek, podwyższają możliwe ceny zakupu mieszkania. Dzięki czemu rodziny są w stanie kupować teraz lepsze mieszkania, w lepszych dzielnicach. Nie trzeba już poszukiwać najtańszych mieszkań w swoim mieście. Można już celować w nieco droższe mieszkania, ale takie, które będą odpowiadały danej osobie pod wieloma innymi względami. Chociażby odległość od pracy, czy szkoły swojego dziecka, albo też dobra lokalizacja ze względu na komunikację miejską, czy masa innych powodów, dla których można wybrać akurat te lokum, a nie inne.

Więcej o programie "Mieszkanie dla Młodych" i jego opłacalności można przeczytać na blogu ZaradnyFinansowo.pl w artykule:Mieszkanie dla młodych. Czy ten program działa?

 

 

Kredyt z dopłatą Mieszkanie dla Młodych - ile można zaoszczędzić?