Utworzono: wtorek, 25, listopad 2014

Co to są stopy procentowe. Jak wpływają na pożyczki i lokaty?

chwilówkiKiedy zaciągasz kredyt w banku, chcesz spłacać jak najniższe odsetki. Kiedy jednak decydujesz się na oszczędzanie i założenie lokaty, zależy Ci, żeby oprocentowanie było jak najwyższe. Od czego zależą wysokości odsetek i na co zwrócić uwagę przy zaciąganiu kredytów i zakładaniu lokat.

Stopa procentowa

Najprostsze wyjaśnienie stopy procentowej to wysokość odsetek, jakie trzeba zapłacić od sumy pieniędzy, którą pożyczyłeś na określony czas. Koszt liczony jest w ujęciu rocznym jako procent od pożyczonej kwoty. Stopa procentowa pokazuje więc, ile musisz zapłacić za pożyczkę czy kredyt, jeśli pieniądze oddasz po roku od ich pożyczenia.

Stopa procentowa a pożyczki i lokaty

Stopy procentowe wskazują, czy w danym okresie opłaca się wziąć kredyt albo złożyć depozyt w banku i rozpocząć oszczędzanie. Podstawowe stopy procentowe NBP ustala Rada Polityki Pieniężnej i to od stóp procentowych zależy, jak dobrze funkcjonuje gospodarka. Jeśli stopy procentowe mają wysoki wskaźnik oznacza to, że warto zainwestować pieniądze i założyć lokatę w banku. Przy wysokich wskaźnikach, ceny kredytów są jednak również wysokie. Niskie stopy procentowe to z kolei tanie kredyty i pożyczki, ale niskie zyski na lokatach.

Stopa procentowa a gospodarka

Stopy procentowe muszą być ustalone na odpowiednim poziomie, – nie mogą być ani za niskie, ani za wysokie – żeby gospodarka kraju dobrze funkcjonowała. W przypadku zbyt wysokich stóp procentowych spowalnia się wzrost gospodarczy, a pieniądze zostają zamrożone. Niskie stopy procentowe mogą doprowadzić do inflacji.

Tanie kredyty i gospodarka

Kiedy kredyty są tanie, konsumenci chętnie po nie sięgają. Dzięki temu mogą więcej konsumować i wydawać większe sumy pieniędzy. Wzrasta popyt, a tym samym produkcja. Kiedy przedsiębiorcy nie mogą produkować już więcej (nie mają wystarczających środków, mocy przerobowych, itp.), podnoszą ceny swoich produktów. Skoro konsumenci mają wystarczająco dużo pieniędzy, są w stanie kupować nawet droższe produkty. Wtedy pojawia się inflacja, czyli wzrost przeciętnego poziomu cen.

Wyższe stopy procentowe i równowaga gospodarcza

Kiedy pojawia się widmo inflacji, stopy procentowe zostają podwyższone. Nie mogą być jednak zbyt wysokie, bo zahamuje to wzrost gospodarczy. Przy ustalaniu stóp procentowych bierze się również pod uwagę finansowy rynek globalny, czyli zagranicznych inwestorów, którzy lokują pieniądze w naszych bankach. Jeśli stopy procentowe są zbyt niskie, inwestorzy przenoszą swój kapitał do innych krajów.

Stopy procentowe na niskim poziomie

Aktualna referencyjna stopa procentowa NBP (dane na listopad 2014r.) nadal wynosi 2% w skali rocznej. Rada Polityki Pieniężnej przewiduje, że wskaźnik utrzyma się na tym poziomie również w przyszłym roku, ponieważ polska gospodarka jest obecnie na zrównoważonym poziomie. Stopa procentowa jest wystarczająco niska, żeby zaciągać teraz kredyty i pożyczki.

Stopa procentowa a banki komercyjne

Choć bank centralny ustala wysokość stóp procentowych, banki komercyjne samodzielnie podejmują decyzje o wysokości oprocentowania. Oferta skierowana do firm i klientów indywidualnych może się znacznie różnić wysokością stóp procentowych. Zależy to od wielu czynników, m.in. od tego, jakie ryzyko ponosi bank przy udzielaniu kredytu, jaki jest okres kredytowania i na jaką kwotę opiewa kredyt.

Zanim zdecydujesz się na zaciągnięcie kredytu lub ulokowanie pieniędzy w banku, zapoznaj się nie tylko z danymi na temat stóp procentowych danej instytucji finansowej. Sprawdź, jaki jest wskaźnik RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Dzięki temu wskaźnikowi dowiesz się, ile rzeczywiście będzie kosztował Cię kredyt czy długoterminowa pożyczka.

Artykuł opracowano we współpracy z: Wonga

 

 

wonga