Utworzono: piątek, 28, listopad 2014

Wady i zalety lokaty

oszczędzanieSzukasz prostego sposobu na opłacalne ulokowanie swoich oszczędności? Zależy Ci na dodatkowym zarobku w ciągu miesiąca lub planujesz dłuższe inwestowanie swoich środków pieniężnych? Chcesz mieć pewność otrzymania określonego zysku? Lokaty dają szeroki wybór klientom banków. Różnią się od siebie kilkoma warunkami, od których jest zależny zysk, płynący z oprocentowania wpłaconej kwoty.

Co trzeba wiedzieć o lokatach przed wyborem?

Klient banku musi posiadać określoną kwotę, którą chce zdeponować na swojej lokacie i tym samym zamrozić ją na określony czas. Lokaty nie wymagają dużej wiedzy ekonomicznej. Klient wpłaca wybraną kwotę na lokatę i po określonym czasie zostaje mu ona wypłacona z odsetkami. Przy stałym oprocentowaniu z łatwością można policzyć prognozowany i pewny zysk, ponieważ jest ono niezależne od stóp procentowych. Oprocentowanie zmienne niesie ze sobą pewne ryzyko – jeżeli stopy procentowe zmniejszą się, zysk właściciela lokaty również zostanie pomniejszony. Jak wygląda oprocentowanie progresywne? Im dłużej trzyma się depozyt na koncie, tym wyższe jest oprocentowanie w kolejnym miesiącu lokaty. Jednak w ostatnim przypadku kapitalizacja odsetek, czyli ich doliczenie do wpłaconej kwoty, następuje na koniec umownego okresu. Częstsza kapitalizacja jest lepsza, ponieważ zwiększa się podstawa do naliczania kolejnych odsetek i właściciel lokaty może zarobić więcej.Wady i zalety lokaty

Utrata odsetek na lokacie

Zamrożenie środków pieniężnych jest wadą lokat, ponieważ w nagłej potrzebie finansowej przy wyciąganiu kapitału z konta, klient może utracić nawet 90% gromadzonych odsetek z tytułu wcześniejszego rozwiązania lokaty. Dlatego długoterminowa lokata to produkt oszczędnościowy dla osób zdecydowanych na długofalowe oszczędzanie, które są świadome niedostępności włożonego w lokatę kapitału, jeżeli chcą wypracować określony zysk.

W przeciwnym przypadku lepiej zdecydować się na konto oszczędnościowe, które pozwala na określoną liczbę wypłat z kapitału bez utraty odsetek i utrzymanie płynności finansowej w niespodziewanej sytuacji. Ale banki oferują klientom też lokaty krótkoterminowe. W przypadku trzymiesięcznej lokaty i jej zerwaniu w trzecim miesiącu, klient może otrzymać 100% odsetek za poprzednie dwa miesiące i utraci je tylko za ostatni okres. Krótkoterminowa lokata może zostać automatycznie przedłużona na takich samych warunkach, jeśli jest odnawialna i klient uznaje, że może sobie pozwolić na kolejne kilkumiesięczne zamrożenie środków. Wtedy dostaje od banku tylko wypłatę odsetek, a pierwotny kapitał zostaje na lokacie.

Właściciel lokaty nie ma również możliwości dopłaty pieniędzy do kapitału. Większe pole do manewru daje tutaj konto oszczędnościowe, które pozwala na swobodne użytkowanie środków i nie tylko wypłaty bez odsetek, ale również dopłaty. W przypadku lokaty progresywnej można otrzymać możliwość ograniczonego dopłacania pieniędzy.

 

 

inwestowanie w złoto