Utworzono: czwartek, 14, lipiec 2011 Redaktor

Zarządzanie cudzym kapitałem

TFI - Fundusze inwestycyjneNasz serwis zgodnie z hasłem Stop prowizjom promuje głównie samodzielne inwestowanie, ale najbardziej leniwi lub zapracowani ludzie o zasobnym portfelu mogą poszukiwać najmniej absorbującej formy zarządzania własnymi pieniędzmi. W takiej sytuacji można powierzyć swoje pieniądze komuś, kto zaproponuje odpowiednią strategię i sam będzie ją nadzorował.

Niestety problem z zarządzaniem cudzym kapitałem związany jest z niekorzystnymi przepisami w naszym kraju. Nie mają racji bytu kluby inwestycyjne, gdzie można by wspólnie zarządzać dużym portfelem (jedyna rozsądna możliwość na średnią i dużą skalę to utworzenie funduszu inwestycyjnego, a to jest bardzo trudne).

Możliwe jest „powierzchowne zarządzanie” cudzym kapitałem jedynie przez firmy, które zatrudniają doradców inwestycyjnych (osoby takie muszą mieć specjalne uprawnienia - licencje, co odróżnia ich od doradców finansowych), dlatego trudno znaleźć takie firmy:

- Czym różni się doradca finansowy od doradcy inwestycyjnego?

Firmy te jednak nie mają takich uprawnień, jak fundusze inwestycyjne, czyli przykładowo możliwość odroczonych płatności podatków od zysków z obligacji czy dywidend spółek. Stąd wspomniane wcześniej sformułowanie „powierzchowne zarządzanie”, gdyż ograniczają się głównie do strategii opartych o fundusze inwestycyjne i zapewne inne produkty finansowe (choć pełnej wiedzy w tym temacie nie mamy).

Najbardziej rzucająca się w internecie jest oferta firmy, a dokładniej domu maklerskiego MoneyMakers :

- www.moneymakers.pl

Oferują oni zarządzanie powierzonym kapitałem już od kwoty 40000 zł, a ich wynagrodzenie ustalane jest procentowo w skali rocznej i zależne zarówno od wielkości powierzonego kapitału jak i od wybranej strategii. Oferują 9 różnych strategii. Niestety nie ma nic za darmo i warto głęboko zastanowić się, czy rzeczywiście jest to dla nas atrakcyjna oferta, bowiem znów naszym wrogiem stają się pobierane prowizje. O ile w najbezpieczniejszej Strategii Zachowania Kapitału roczna prowizja wynosi 0,85% + VAT (razem 1,0455%) dla portfela 100000 zł (zapewne nie są w tej strategii prześcignąć dobrze dobranej lokaty bankowej, których to promocyjnych ofert jest na rynku stale sporo), to już w przypadku Strategii Zmiennej alokacji jest to 2,95% rocznie + 10% zysku + VAT. Ryzyko w takiej strategii jest dość wysokie, a zakładając, że uda im się średniorocznie powiększać nasz kapitał o 15% netto, to nasz koszt wyniesie wówczas ponad 5,47%, co obniża tą zyskowność do poziomu zaledwie 9,53%. Nie ma zatem czego wychwalać, sygnalizujemy jednak, że taka możliwość zarządzania portfelem istnieje.

W odróżnieniu od tzw. doradców finansowych, którzy mają prowizję od wciskanych klientowi przeróżnych wynalazków finansowych, właściciele MoneyMakers deklarują, że nie biorą prowizji od instytucji finansowych, bo nie chcą żadnych niejasnych powiązań, które mogłyby prowadzić do konfliktu interesów. W każdej chwili klient może w internecie sprawdzić zarówno bieżący stan konta, jak i pełną historię transakcji, co też jest dla klienta interesującą informacją.

 

 

zarządzanie kapitałem