Utworzono: piątek, 27, maj 2016 Redaktor

Słodko-gorzkie wiadomości z GPW i świata bankowości

Kiepska kondycja spółek energetycznychMamy długi weekend, a przynajmniej niektórzy, bo dla wielu to jednak zwykły pracujący piątek, nawet giełda działa normalnie. W ramach "dobrej zmiany" pojawił się nowy pomysł, aby jeszcze bardziej przybliżyć się do zasad, jakie obowiązywały w czasach socjalizmu - wszystko w rękach państwowej władzy. Na pomysł wyrżnięcia do reszty tego, co pozostało po OFE, wpadła nowa władza, która wygrała wybory między innymi dzięki krytyce poprzedników, który odważyli się zawłaszczyć sporą część OFE, przekierowując majątek do piramidy finansowej nazywanej przez niektórych ZUSem. Oto najnowsze pomysły:

- Przymusowa konsolidacja OFE?

Ale nic to, w końcu Polska ponoć ma się świetnie, bezrobocie w kwietniu spadło do 9,5%! Jednak nie wszyscy wydają się być zadowoleni, węgiel bowiem ma się słabo, a co za tym idzie spółki powiązane z tym sektorem energetycznym także:

- Dramatyczna przecena spółek energetycznych. Okazja do kupna?

W bankowości ponoć też różowo nie jest między innymi z powodu wprowadzenia nowego podatku, który i tak podobno nie przynosi budżetowi państwa takich przychodów, jakie początkowo zakładano. Problem banków nie jest ponadto tylko sprawą lokalną, zagraniczne siedziby (powiązane kapitałowo z naszymi lokalnymi) też mają poważne problemy, oto przykład:

- Czy UniCredit może sprzedać Bank Pekao? I co by to dla nas oznaczało? Duuuuże zmiany

Na koniec pozostało jeszcze jedno zestawienie z maja 2016, a mianowicie ranking kont osobistych:

- Ranking kont osobistych, maj 2016

 

 

upaństwowienie OFE