Utworzono: wtorek, 12, lipiec 2016

Jak zacząć transakcje CFD

Kontrakty CFD, czyli na różnice kursowe (z ang. Contracts For Difference) cieszą się coraz większą popularnością wśród inwestorów na świecie. Powstały we wczesnych  latach 90. XX wieku w Londynie. Najprościej mówiąc, kontrakty CFD to umowa  między dwiema stronami, nazywanymi zwykle sprzedawcą i nabywcą.

Kontrakty te nie mają ustalonej z góry  daty wygaśnięcia umowy lecz są prolongowane każdego dnia. Dzięki temu stanowią  znakomity przykład  elastycznych rozwiązań w biznesie, umożliwiający handel niemal każdym produktem finansowym. W CFD obraca się głównie walutami, ale też obligacjami, akcjami (np. Apple, Microsoft, BMW  i inne) oraz  różnymi towarami i surowcami: metale (złoto, srebro, platyna, ołów,  miedź, aluminium), gaz, olej opałowy, ropa, pszenica, soja, kukurydza, owies, cukier, kakao, kawa, bawełna, sok pomarańczowy a nawet bydło to te najpopularniejsze.

Inwestorzy obracający kontraktami CFD,  zamiast tradycyjnych opłat i prowizji brokerskich, płacą jedynie tzw. spread, czyli różnicę pomiędzy cenami kupna i sprzedaży.

Kontrakty CFD są  popularne m. in. w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, we Włoszech, Holandii, Luksemburgu, w Norwegii, Szwecji,  Polsce, w Kanadzie, Japonii i Australii.

CMCmarkets

Aby zacząć transakcje CFD i przeprowadzać je z sukcesem, najpierw należy zapoznać się z podstawowymi zasadami handlu na kontraktach różnic kursowych. Niezwykle ważne jest zapoznanie sie z działaniem dźwigni finansowej, jej zaletami  i wadami. Dźiwgnia finansowa (lewar) na pierwszy rzut oka może wydawać się dużym plusem kontraktów CFD i tak jest w istocie - ale pod warunkiem, że inwestor umie ją odpowiednio wykorzystać. A tego trzeba się nauczyć wraz ze zdobywanym doświadczeniem. Na pewno nie należy zaczynać ze zbyt wysoką dźwignią. Dla przykładu: jesli dźwignia wynosi 1:20, oznacza to, że z początkowym wkładem finansowym (depozyt zabezpieczający)  500 złotych ostatecznie możemy zarobić nawet 20 razy tyle, czyli 10 000 złotych. Ale ryzyko polega na tym, że nie wiemy czy transakcja nie zacznie przebiegać nie po naszej myśli. Jeśli taki scenariusz się spełni, możemy stracić nawet dużo więcej, niż nasz depozyt zabezpieczający.

Dlatego dobrze jest poćwiczyć jak działa dźwignia na koncie demo - darmowym koncie demostracyjnym. Dzięki kontu demo poznajemy także, jak działają różne rodzaje zleceń, jak można wprowadzać i monitorować swoje pozycje na wykresach.

Założenie konta demo to obowiązkowa pozycja na liście tradera zaczynającego przygodę z CFD. Dobre konto demo jest skonstruowane tak, by symulować prawdziwe środowisko transakcyjne w oparciu o prawdziwe i bieżące  warunki rynkowe. Obracając witrualną walutą na takim koncie “do zabawy” zdobywamy nieocenione doświadczenie ani nie zarabiając, ani nic nie tracąc.

Przed rozpoczęciem transakcji CFD zastanówmy się, jakie waluty lub towary czy akcje nam najbrdziej odpowiadają i obserwujmy rynek pod tym kątem. Niektórym na początek najbardziej odpowiadają takie pary walutowe jak USD/EUR bądź EUR/PLN, a z towarów ropa naftowa i złoto. Ale, jak napisalismy wyżej, wybór jest ogromny.

Ważny jest wybór  dobrego brokera, który powinien spełniać cechy takie jak dobre konto demo, ilość oferowanych par walutowych/akcji/towarów;  niskie koszty transakcyjne; pefrekcyjna obsługa klienta; niezawdodna platforma transakcyjna taka jak np. NextGeneration w CMC Markets.

Dobry broker zdaje sobie sprawę z tego, że inwestor chciałby mieć dostęp dostęp do konta i handlu, kiedy tylko chce, gdziekolwiek jest, zwłaszcza  gdy ceny rynkowe ulegają dynamicznym zmianom. Dlatego wiele firm brokerskich daje nieograniczony dostęp do konta 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.

Jest to niezwykłą zaletą handlu w CFD i jednym z powodów, dla których tak wielu traderów na świecie coraz chętniej zwraca się ku temu rodzaju inwestowania.