Utworzono: wtorek, 04, październik 2016 Redaktor

Morawieckiego paragraf 22 + najlepsze lokaty października

Najlepsze lokaty październik 2016

Sporo się działo w ostatnich dniach. Wysypał się jeden z najważniejszych agregatorów blogów finansowych i jego twórca postanowił go zamknąć. Na szczęście znalazł się ktoś, kto zadeklarował przejęcie i odbudowę tego agregatora - trzymamy kciuki!

A teraz o tytułowym Morawieckim, który został ostatnio tzw. superministrem jednocześnie będąc w randze wicepremiera. Uznał on, że wszystkich nowo zakładających działalność gospodarczą należy traktować jako potencjalnych przestępców, dlatego chce oddać w kompetencje urzędników (i tak już absurdalnie zbiurokratyzowanego aparatu represji) decyzje o tym, czy ktoś może założyć działalność w dotychczasowy sposób, czy też będzie musiał wpłacić kaucję, ot tak bo się źle spojrzał na urzędniczkę w okienku (mitycznym jednym okienku, gdzie dawna władza obiecywała możliwość załatwienia wszelkich formalności założenia działalności gospodarczej) - to nawet w kwocie 200 000 zł! Ten idiotyzm ostatecznie przelał czarę goryczy i gdybym to ja stanął teraz przed takim krokiem - otworzyłbym działalność w Niemczech, nawet mając samych klientów z Polski! Czy doczekamy się kiedyś normalności i czasu kiedy ten człowiek odejdzie w zapomnienie?

Skarbówka będzie weryfikować nowych przedsiębiorców i pobierać od podejrzanych kaucje

A teraz kolejne głupawe pomysły - spółki niemające nic wspólnego z daną branżą będą stawały się właścicielami innych spółek tylko dlatego, żeby ich pieniędzmi spełniać obietnice wyborcze typu Polska dla Polaków. Oto przykład:

PKN Orlen i Lotos przejmą Żabkę?

Z polityki przejdźmy do bankowości. Wcześniej już sygnalizowaliśmy o problemach Deutsche Banku. O tym co one w praktyce oznaczają dla Polaków więcej w artykule:

Kłopoty Deutsche Banku a sprawa polska. Czy twoje pieniądze są bezpieczne? Co z akcjami i kredytami?

A jako że mamy nowy miesiąc, a konkretniej październik - tradycyjny miesiąc oszczędzania, to pora na pierwsze rankingi, tym razem najlepszych lokat bankowych:

Ranking lokat bankowych, czyli najlepsze lokaty na październik 2016 roku

Ranking lokat krótkoterminowych październik 2016

I na koniec jeszcze wartościowe opracowanie dla chcących inwestować na rynku obligacji korporacyjnych:

Perełki z Catalyst, czyli poszukiwania zysku na rynku wtórnym - pierwsze kroki w składaniu zleceń giełdowych

Jedną z takich topowych spółek (pod względem bezpieczeństwa lokowania środków w ich obligacje) jest Kruk S.A., który rozszerza swą ekspansję na rynki zagraniczne:

Kruk kupi wierzytelności we Włoszech o wartości nominalnej 4 mld zł

 

 

ranking lokat październik 2016