Utworzono: niedziela, 04, grudzień 2016 Redaktor

Najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe - grudzień 2016

Najlepsze konta oszczędnościowe grudzień 2016

Wszyscy wyczekiwali piątkowej decyzji w sprawie ustalenia oceny polskiej gospodarki przez Standard & Poor’s - ocena bez zmian (BBB+) i co najważniejsze ze zmianą perspektywy z negatywnej na stabilną. Dali przez to do zrozumienia, że nie obawiają się o polską gospodarkę i nieprzemyślane obietnice PiSu, których po prostu rząd po wyborach w większości aspektów nie dotrzymuje lub wykonuje działania pozorowane (co widać po komicznej konstrukcji zmian w kwocie wolnej od podatku - dla zdecydowanej większości Polaków (prawie 90%) nic się nie zmieni).

Bankowego zaciskania pasa ciąg dalszy, czyli idą niekorzystne zmiany (od lutego 2017) dla klientów mBanku, np. odpłatne korzystanie z bankomatów przy niskich wypłatach (poniżej 100 zł). Więcej w poniższym opisie:

mBank wprowadzi opłaty za korzystanie z własnych bankomatów

A jak w świecie lokat? Nadal rekordowo niskie oferty, oto zestawienie najlepszych lokat krótkoterminowych z grudnia 2016, a także ranking kont oszczędnościowych:

Ranking lokat krótkoterminowych grudzień 2016

Ranking kont oszczędnościowych grudzień 2016

Chwilowo u nas stabilnie, choć od wyboru Trumpa waluta nam się mocno osłabiła, a kto wie, jakie będą konsekwencje niedzielnego referendum we Włoszech? Reakcje będą widoczne w nadchodzącym tygodniu. A wybór Trumpa zbiegł się też z innymi finansowymi zmianami choćby w Indiach, o czym wiele się nie pisze.

A warto zwrócić uwagę na działanie władz Indii, które pod pozorem wymiany banknotów (o nominale 500 i 1000 rupii) rzekomo masowo podrabianych chcą wykonać czystkę w gotówkowym obrocie finansowym swego kraju. Pozostawiono obywatelom bardzo krótki okres na wymianę tych banknotów (nieco ponad miesiąc) - ale pułapka polega głównie na tym, że wprowadzono limit dziennych wpłat wynoszący 4000 rupii (co odpowiada zaledwie kwocie 250 zł). I co ważne, chodzi o wpłaty na konto, a nie zamianę starych banknotów na nowe - kraj chce dołączyć do tych bardziej rozwiniętych w zakresie elektronicznego pieniądza. Więcej na blogu:

Ciekawy „przypadek” w świecie finansów – Indie usuwają tony gotówki

 

 

najlepsze lokaty grudzień 2016