Utworzono: niedziela, 26, marzec 2017 Redaktor

Umocnienie złotego przy spadkach na GPW - mamy wiosnę!

Spadki na giełdzie

Mamy w końcu wiosnę! W ostatnich dniach złotówka się umocniła - powróciliśmy do okresu, w którym zarówno dolar jak i frank wyceniane są poniżej 4 zł. Trudno powiedzieć czy to chwilowa sytuacja, zwłaszcza że na giełdzie powiało nieco chłodem. Ten tydzień zakończył się spadkami, choć wcześniej mieliśmy już główny wskaźnik WIG powyżej 60 000 punktów. Zapewne ma to duży związek z takimi sprawami jak wychodzenie Wielkiej Brytanii z UE, a przede wszystkim z kolejną podwyżką stóp procentowych w USA:

Trzecia podwyżka i krach?

Są i niepokojące zachowania na naszym lokalnym parkiecie podważające wiarygodność polskich spółek. Mowa głównie o gwałtownych spadkach na Briju:

Czego może nas nauczyć krach na Briju?

W przypadku rynku akcyjnego niezwykle przydatna jest odpowiednia wiedza o meandrach handlu takimi papierami spółek. A sporo tej wiedzy można pozyskać z przeróżnych książek. Dziś kolejna recenzja jednej z nich:

Czego nauczyłem się z książki „Wartość dla akcjonariuszy” Alfreda Rappaporta?

Jak bumerang wracają w blogosferze finansowej dywagacje na temat zakupu mieszkań z przeznaczeniem na wynajem. Pierwszy wpis, który polecamy to analiza opłacalności takiego właśnie indywidualnego inwestowania:

Mieszkanie na wynajem to dobra inwestycja? Tak twierdzi NBP

W kolejnym wpisie mamy z kolei próbę omówienia inwestowania współdzielonego w ramach tzw. REITów:

Mają centra handlowe i biurowce, obiecują 7% dywidendy. Czy warto wejść z nimi w spółkę?

Oba powyżej przedstawione rozwiązania mają swoje zalety i wady, nie podejmujemy się oceny wyższości któregoś z nich, bo nie jest to łatwy temat.

 

 

spadki na GPW