Utworzono: czwartek, 13, kwiecień 2017 Redaktor

Nieco spokojniej na Catalyst, inflacja też już nie straszy

obligacje korporacyjne

Przedświąteczny tydzień bardziej obfituje w wydarzenia polityczne, niż finansowe. Waluty (dolar, frank) wciąż trzymają się w okolicach 4 zł, WIG ma nieduże wahania, choć raczej z lekką tendencją spadkową, a inflacja zahamowała wbrew obawom. W marcu 2017 liczona rok do roku wyniosła 2% (2,2% przed miesiącem). Stąd też banki chyba nadal nie wprowadzają żadnych korzystnych dla klientów zmian w oprocentowaniu. Oto jak się prezentuje ranking lokat długoterminowych w kwietniu 2017:

Ranking lokat długoterminowych kwiecień 2017

Na rynku obligacji korporacyjnych widać pewne złagodzenie nastrojów dzięki zmniejszeniu się udziału niewykupionych papierów na Catalyst (na uwagę zwraca jednak wciąż wysoka niespłacalność w kategorii niskich emisji - tych poniżej 10 mln zł), więcej w poniższym raporcie:

Indeks Default Rate: Spada udział niewykupionych obligacji na Catalyst

Wracając jeszcze do tematów giełdowych, warto zapoznać się z dwoma ciekawymi wpisami. W pierwszym rozważane są spółki, które warto mieć na długi termin:

Jak wybrać spółki, które będą z nami "aż po grób"?

Z kolei drugi wpis pokazuje, że na każdym rynku akcyjnym, w tym i w Polsce, można natknąć się na manipulacje kursem danej spółki przez osoby chcące na tym zarobić poprzez publikowanie fałszywych informacji o tej spółce:

Przekręt roku

Życzymy naszym czytelnikom spokojnych i pogodnych Świąt, sporej przerwy w pracy i w zamartwianiu się inwestycjami!

 

 

obligacje korporacyjne