Utworzono: niedziela, 18, czerwiec 2017 Redaktor

W co inwestować w połowie 2017? Nie jest łatwo!

w co inwestować

Kolejny długi tydzień za nami, czas na podsumowanie. W czwartek nasze lokalne święto i od razu duży ruch na złotym - próbowano sobie pograć pod nieobecność Polaków, w piątek większość tych manipulacji wygaszono. Na pytanie - w co inwestować, wciąż ciężko dać odpowiedź, bo przy niskich stopach procentowych, niejasnej sytuacji na giełdzie, trudno znaleźć złoty środek czy też swój "złoty pociąg". Wiadomo przynajmniej, że inflacja jakby przestała rosnąć i wynosi już tylko 1,9% (liczona rok do roku) - dane maj 2017 (w kwietniu było to 2%).

Oto kilka rozważań. Na początek próba ze złotym środkiem, która słabo wypadła za okres ostatnich 10 lat. Mowa o funduszach stabilnego wzrostu:

(Prosty) ranking funduszy stabilnego wzrostu 2017 – który najlepszy przez ostatnie 10 lat?

A może tak obligacje korporacyjne? Nie jest tak łatwo, ja może się to wydawać (kup na ślepo i zapomnij tu nie wystarczy):

Jak inwestować w obligacje korporacyjne?

A może coś nowoczesnego? Pojawiła się w Polsce (ciągle kraj zacofany...) próba wypromowania czegoś na wzór funduszy inwestycyjnych - chodzi o spółki inwestujące na rynku wynajmu nieruchomości REIT:

MF proponuje stawkę 8,5 proc. CIT dla REIT i zwolnienie z podatku ich dywidend

W przypadku REITów to dopiero projekt ustawy, a na dziś może nieco już dająca rozeznanie (wśród zainteresowanych) nasza krajowa giełda akcji? Oto analiza sprzed 2 tygodni:

Akcje mogą podrożeć jeszcze o 50 procent

Na lokatach to jedynie tych najwyżej notowanych i długoterminowych da się ochronić (po uwzględnieniu podatku) przed inflacją - o realnych zyskach raczej mowy nie ma, o czym świadczy ranking lokat długoterminowych z czerwca 2017:

Ranking lokat długoterminowych czerwiec 2017

 

 

W co inwestować