Utworzono: wtorek, 07, listopad 2017 Redaktor

(Nie)dobre zmiany w gospodarce - prawo elastyczne jak plastelina

Podatki w Polsce

Nawet najzagorzalszy patriota z czasem może powiedzieć dość, kiedy widzi, że tuba propagandy sukcesu odtrąbia kolejne poprawy wskaźników (jakoś nikt się jeszcze wskaźnikami nie najadł), a po cichu każdy, kto choć złotówkę zarobił, jest brany za mordę przez państwowy aparat represji finansowej...

Chcecie przykładów? Oto kilka publikacji z ostatnich tygodni poruszających takie niekorzystnie zapowiadane zmiany (rzekomo władzy dobrej zmiany). Choć nikt tu nie chce promować palenia papierosów (bo szkodzi zdrowiu), to jednak budżet państwa chętnie się na nałogowcach wzbogaca, ceny papierosów są już i tak wysokie, ale to za mało. Od stycznia 2018 wzrosną (o kilkadziesiąt procent) koszty dla palaczy korzystających z e-papierosów za sprawą kolejnego wprowadzanego podatku, nazywanego akcyzą nałożoną na płyny do e-papierosów:

Firmy alarmują: wysoka akcyza na płyny do e-papierosów to duże zagrożenie dla polskiej gospodarki

Aparat opresji próbuje też (i to bez zmiany prawa) zmieniać zasady nie tylko w trakcie gry jak choćby w przypadku nagłej niekorzystnej dla podatnika prowadzącego działalność gospodarczą zmiany interpretacji prawa podatkowego:

Masz biuro w mieszkaniu? To będziesz miał problem z rozliczeniem kosztów mediów i czynszu. Fiskus zmienia front

A dlaczego nie tylko "w trakcie gry"? Otóż inna zmiana interpretacji dotyczy składek ZUS od umów zleceń i okazuje się, że owa zmiana dotyczyć ma interpretacji prawa wstecz! Z wielką niekorzyścią dla przedsiębiorców:

Państwo latami zmuszało firmy do umów zleceń, teraz chce wstecz ściągnąć składki ZUS. Będzie fala bankructw?

Jeszcze mało? A może szumnie zapowiadana dobra zmiana poprawiająca sytuację twórców dzieł to krok w dobrym kierunku? Jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach i wprowadzana zmiana okaże się dla wielu działań twórczych być dewastująca - bo wiele z tych działań przestaje być uznawane za twórcze, bo... tak sobie urzędnicy ustalili! A więc opodatkowanie niektórych grup zawodowych nagle się podwoi. Przeczytajcie tę analizę szczegółowo:

Dobra zmiana bierze się za twórców

I jeszcze podsumowujący świetny artykuł na temat opodatkowania w Polsce, który pokazuje, że przeciętnemu Polakowi aparat opresji odbiera aż 60% zarobków:

Jak państwo ściąga haracz z Polaków?

A na sam koniec po tych narzekaniach jeszcze coś typowo inwestycyjnego, przegląd indeksów GPW w wykonaniu Humanisty na giełdzie:

Hossa tylko dla wybranych. Kiedy rynek zacznie rosnąć?

 

 

podatki w Polsce