Utworzono: niedziela, 05, kwiecień 2015 Redaktor

Jak spaść z drzewa ewolucji i rozliczyć PIT elektronicznie

wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe PFRCzy rozliczyć PITa, wypełniając go w PDF i wysłać elektronicznie, czy skorzystać z Wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR)? Przyznam, że miałem pewne wątpliwości i kierując się zwyczajną zapobiegliwością wolę w ramach ewolucji zacząć z wypełnienia Pitu w PDF (programie Acrobat Reader) lub specjalnym programie do wypełniania PIT-ów jak to robię od wielu lat dla siebie i wszystkich przyjaciół. Ale z kilku przyczyn musiałem sięgnąć po obie metody więc myślę, że warto kilka słów o tym napisać.

Czytaj więcej...

Utworzono: czwartek, 11, wrzesień 2014 Redaktor

A w co sami inwestujemy?

Jak nazwa serwisu wskazuje, to źródło informacji o tym, jak inwestować samodzielnie, przy czym głównie skupiamy się na informowaniu czytelników o zagrożeniach płynących z lokowania środków w różne formy inwestowania - taki przegląd sytuacji po 3 latach funkcjonowania zrobiliśmy i znajduje się pod tym linkiem.

Ale czy mieliśmy odwagę podawać informacje o tym, w co sami inwestujemy, a może piszemy ot tak sobie, a nie stać nas na lokowanie wolnych środków? Czyżby typowy szewc bez butów? Nie, po prostu nie chcemy, aby ktoś odwzorowywał nasz portfel, bo nie należy do wybitnie konserwatywnych. Ale dziś uchylimy rąbka tajemnicy, bowiem milionowe wejście na stronę do czegoś zobowiązuje.

Czytaj więcej...

Utworzono: sobota, 05, kwiecień 2014 Redaktor

Jak inwestować i w co inwestować długoterminowo?

oszczędzanie długoterminowe, w co inwestowaćNo właśnie jak i w co inwestować - patrząc długoterminowo, mamy tu na myśli potrzebę samodzielnego zbudowania własnego funduszu emerytalnego, a nie pchanie się w różne IKE, IKZE itp. Tytułowe pytanie jest chyba najtrudniejszym dla każdego, kto ma pewien nadmiar oszczędności i nie ma zamiaru stać w miejscu, patrząc, jak odjeżdża pociąg w kierunku stacji inflacja. Co prawda sama inflacja zmienia swą wartość, ale w długim okresie jest istotnym wskaźnikiem średnim pokazującym utratę siły nabywczej naszych pieniędzy. Artykuł powstał w okresie jednego z najniższych poziomów inflacji (poniżej 1% rocznie) - trzeba mieć jednak świadomość stałego zadłużania się na poziomie globalnym, co może okresowo prowadzić do dużych skoków inflacji realnej (a nie zmanipulowanego wskaźnika) czy to w poszczególnych regionach świata, czy też o zasięgu światowym.

Czytaj więcej...

Utworzono: niedziela, 11, sierpień 2013 Redaktor

Rozwój osobisty - podsumowanie

Rozwój osobistyRozwój osobisty jest pobocznym tematem w tym serwisie, ale to nie znaczy, że tematykę traktujemy pobieżnie. W ciągu dwóch i pół roku prowadzenia SamInwestuj pojawiło się kilka istotnych zagadnień dotyczących zarówno sugestii na temat prób podejmowania zmian w swym życiu, tak aby prowadziły do osiągnięcia życiowego sukcesu.

Czytaj więcej...

Utworzono: czwartek, 20, czerwiec 2013 Redaktor

Ranking lokat bankowych oraz najlepsze konta oszczędnościowe

ranking kont oszczędnościowychLokaty bankowe to jedne z najpopularniejszych form oszczędzania, bowiem najczęściej banki mają jasne zasady co do określenia terminów zapadalności i wysokości oprocentowania uzyskanych w danym okresie. Lokowanie środków w banku objęte jest Bankowym Funduszem Gwarancyjnym, a próg gwarancji wypłaty całości środków (w razie upadku banku) wynosi 100 000 euro.

Czytaj więcej...