Utworzono: czwartek, 20, czerwiec 2013 Redaktor

Ranking lokat bankowych oraz najlepsze konta oszczędnościowe

ranking kont oszczędnościowychLokaty bankowe to jedne z najpopularniejszych form oszczędzania, bowiem najczęściej banki mają jasne zasady co do określenia terminów zapadalności i wysokości oprocentowania uzyskanych w danym okresie. Lokowanie środków w banku objęte jest Bankowym Funduszem Gwarancyjnym, a próg gwarancji wypłaty całości środków (w razie upadku banku) wynosi 100 000 euro.

Oprocentowanie podawane jest w skali rocznej, a wypłata odsetek realizowana jest po zakończeniu okresu trwania lokaty (choć są także i lokaty rentierskie, gdzie odsetki wypłacane są okresowo np. raz na miesiąc czy raz na kwartał). Należy jednak pamiętać, że od zysku z lokaty zostaje potrącony podatek ‘Belki’ (od zysków kapitałowych) w wysokości 19%. Przykładowo lokata roczna o oprocentowaniu 5% daje nam w rezultacie 5*(1-19/100) = 4,05% netto.

Oprócz lokat o stałym oprocentowaniu istnieją też wersje ze zmiennym oprocentowaniem. Przy czym te typowe mają, poza wartością początkową, nieznane wartości odsetek, a bank może zmieniać ten parametr według własnego uznania - te dominują głównie w czasach spadającego oprocentowania referencyjnych stóp NBP. Są też i tak zwane lokaty progresywne, gdzie np. w każdym kolejnym miesiącu wartość oprocentowania wzrasta i jest z góry znana i podana w umowie. Nie należy jednak zbyt pochopnie ulegać takim sztuczkom, bo to oferta przygotowana pod kampanie reklamowe, np. w stylu „oprocentowanie do 9%” - zawsze trzeba zadać pytanie, jaka będzie faktyczna wartość wypłaty po zakończeniu trwania umowy, a potem możemy samodzielnie porównać, czy np. oferta tradycyjna z 5% nie okaże się przypadkiem lepsza. Nie dajmy się też naciągnąć w dodatek do atrakcyjnych lokat w postaci funduszu inwestycyjnego. Nie daj się też naciągnąć na żadne produkty typu lokata strukturyzowana.

Kiedy następuje zmiana trendu i usłyszymy o pierwszej obniżce stóp procentowych (ostatnio taka sytuacja miała miejsce w drugiej połowie 2012 roku), warto postawić na najlepszą wyselekcjonowaną ofertę długoterminową, nawet dwuletnią, jeśli oprocentowanie będzie atrakcyjne.

Kiedy trend się odwraca i stopy procentowe zaczynają rosnąć, stawiamy na lokaty krótkoterminowe (na 1, 2 lub 3 miesiące) lub na lokatę o zmiennym oprocentowaniu i najlepiej z możliwością zerwania bez utraty odsetek, o ile na taką trafimy (albo wykorzystajmy do tego celu konto oszczędnościowe z najlepszą ofertą oprocentowania, co zapewni nam możliwość wyjścia z tej inwestycji w dowolnym momencie i wskoczenie w jakąś ciekawą promocję lokat). 

 

 

ranking lokat