Utworzono: piątek, 09, grudzień 2016 Redaktor

Ważny tydzień na polskiej giełdzie + bankowe rankingi

Wzrosty na GPW

To był niezwykle udany tydzień w odniesieniu do polskiej giełdy, w końcu przebite zostały dawno nie widziane bariery 1900 punktów na WIG20 oraz 50 000 na głównym indeksie WIG - po czterech pierwszych dniach tygodnia dopiero w piątek doszło do ostudzenia emocji. To echa ubiegłopiątkowej decyzji w sprawie ustalenia oceny polskiej gospodarki przez Standard & Poor’s. Niestety z walutami ciągle nie jest różowo, w poniedziałek momentami za euro trzeba było płacić ponad 4,50 zł. Obecnie jest nieco lepiej.

Trudno przy tym zauważyć, jakie znaczenie miał w tym przypadku wynik referendum we Włoszech, po którym rząd podał się do dymisji (w sumie tam to częsta przypadłość):

Włosi zagłosowali na "nie" - co dalej ze strefą euro?

Stopy procentowe ustalane przez ECB pozostały czwartkową decyzją na niezmienionym poziomie. W czwartek odnotowano dwie ważne informacje także w kraju. Kurs Alior Banku tego dnia wzrósł o 9,84% po wiadomości, że odstąpił od zamiaru nabycia Raiffeisen Bank Polska. Z kolei PZU wraz z Polskim Funduszem Rozwoju podjęły decyzję o zakupie dużej części akcji Banku Pekao, przyczyniając się do dalszej repolonizacji banków:

Bank Pekao sprzedany! Co to oznacza dla jego klientów? I jakie zmiany dotkną nas wszystkich?

Przy tak dobrych wieściach giełdowych (rajd świętego Mikołaja) może warto zatrzymać się przy obszernym poradniku na temat metod analizy spółki giełdowej:

Jak od zera dobrze poznać spółkę giełdową: źródła pozyskiwania informacji o spółce giełdowej

W końcu coś zaczęło się dziać w obszarze odpowiedzialności przy przekrętach spółek, które nie spłacają swych obligacji. Przykładem mogą być aresztowania wśród władz PCZ:

Prokuratorskie zarzuty i aresztowania wśród władz PCZ

Na początku tygodnia internet obiegły zaskakujące wieści na temat żądania syndyka pokrycia strat przez członków upadłej kasy SKOK Wołomin - mają stracić podwójnie, skandal lecz opisany w regulaminie owej kasy - człowiek uczy się całe życie... To kolejny argument aby od takich kas spółdzielczych trzymać się z daleka:

Członkowie upadłej kasy SKOK Wołomin mają stracić więcej

Tym razem na koniec pozostały comiesięczne zestawienia najlepszych kont oszczędnościowych i lokat długoterminowych z grudnia 2016:

Ranking kont oszczędnościowych, grudzień 2016 r.

Ranking lokat długoterminowych grudzień 2016

 

 

wzrosty na giełdzie