Utworzono: wtorek, 22, kwiecień 2014 Redaktor

Jak inwestować w złoto i srebro?

W XXI wieku mamy do czynienia prawie wyłącznie z już tylko z wirtualną walutą, (zapis elektroniczny na kontach bankowych). Mając w pamięci to, co stało się nie tak dawno na Cyprze ze stanem kont bankowych obywateli (zostali obrabowani przez własne władze), warto zastanowić się, jak ulokować przynajmniej część swoich środków w złoto i srebro.

Metale szlachetne są jedyną realną walutą, którą ludzkość zna od tysięcy lat. Waluta ta nie podlega procesowi dewaluacji, gdyż mamy skończone zasoby tego materiału w naturze i nie da się go zwielokrotnić za pomocą magicznych zaklęć polityków i banksterów.

Metale te będące w naszym posiadaniu mają uchronić nas przed resetem finansów światowych (np. upadkiem dolara) czy hiperinflacją - nie jest to sposób na stały i stabilny zysk powiązany ze zwykłą inflacją, jak choćby obligacje skarbowe. Co kupić - złoto czy srebro? Zależy to od grubości naszego portfela. Dla drobnych kwot w grę wchodzi srebro, przy większych zakupach można zdecydować się na oba metale i pulę podzielić w odpowiednich proporcja zarówno na złoto jak i na srebro.

Ponieważ jednak 1 uncja złota tzw. trojańska (aptekarska) ma wagę 31,1035 gram i kosztuje aktualnie ok. 4200 zł (kwiecień 2014), to warto też mieć pewien zapas srebrnych monet do drobnych operacji na rynku wymiennym, bo trudno np. o zakupy bieżące, płacąc jednouncjowymi złotymi monetami.

Cena rynkowa złota (tzw. cena SPOT) jest podstawą, według której wycenia się aktualne wartości monet i sztabek, przy czym te drugie są ciut tańsze od ich odpowiedników w monet bulionowych - czyli inwestycyjnych i rozpoznawalnych na całym świecie monet.

Zasadnicze pytanie: kupować monety czy sztabki? Ludzie z forum Goldbloga preferują monety bulionowe o możliwie jak największej rozpoznawalności w skali świata, a należą do nich: Kurgerrand, American Eagle, Wiener Philharmoniker i Maple Leaf, a także australijski Kangur. Z daleka należy trzymać się wszystkiego co z Chin, tam dużo łatwiej o podróbki. Rozpoznawalność monet ma znaczenie przede wszystkim przy chęci odsprzedaży takich monet.

KrugerrandNajpopularniejszą monetą jest Krugerrand cechujący się dużą odpornością mechaniczną (może on być środkiem obrotowym handlu), gdyż zawiera dodatek miedzi. Krugerrand jest produkowany z 22 karatowego złota (próba 916.7/1000), pozostałe wyżej wymienione nazwy monet są z czystego złota, czyli 24 karatowego (próba 999/1000). Każda z nich zawiera 1 uncję czystego złota, co oznacza, że te z domieszką miedzi są w praktyce nieco cięższe niż 1 uncja. W odniesieniu do monet bulionowych nie ma dużego znaczenia tzw. stan menniczy zachowania monety (to nie są lustrzanki, choć często też przechowywane w kapslach na monety), istotna jest jej waga.

W przypadku sztabek też trzeba dbać o rozpoznawalność, dlatego należy kupować wyłącznie znane wyroby choćby ze Szwajcarii, np. oznaczone PAMP, czy też Argor-Heraeus. Na pewno powinny to mieć akredytację LBMA czyli Londyńskiej Giełdy Złota. Każda sztabka ma niepowtarzalny numer, umieszcza się na niej też wagę, próbę. Sztabka powinna być zamknięta w hermetyczne opakowanie.

Złoto ma zerową stawkę VAT, a ponadto gdy kupujemy od firmy, to nie musimy płacić podatku PCC w postaci 2% od wartości złota przy cenie przekraczającej 1000 zł. W przypadku srebra naliczany jest 23% VAT, dlatego jest ono dużo droższe, niż wynika to z ceny SPOT.

Złoto i srebro kupujemy u dobrego dilera osobiście lub przez internet, płacąc przelewem. Należy ustalić ze sprzedawcą formę przesyłki (w tym koszt ubezpieczenia przesyłki wartościowej), no i trzeba też wiedzieć, jak ustrzec się podróbek złota i srebra.

Na wspomnianym powyżej forum użytkownicy przedstawiają opinie o sprzedawcach metali szlachetnych i na podstawie tych opinii oraz specjalnego zestawu reguł spółki oferujące metale szlachetne umieszczone są w porównywarce cen, gdzie można porównać oferty sprzedaży monet. Druga porównywarka pozwala też na porównywanie cen sztabek - jednak dilerzy tam umieszczeni nie są poddani tak rygorystycznym kryteriom dopuszczeniowym, jak w pierwszej porównywarce. Co ważne, nie powinniśmy kupować u dilerów oferujących towar z terminem dostawy w ciągu 45 dni (zaleca się termin do 5-7 dni roboczych). Opracowano na podstawie między innymi tego źródła.

Dodatkowe źródła cennych informacji na temat inwestowania w złoto fizyczne:

Przewodnik: Jak inwestować w złoto – czyli złote ABC

Kolejny przewodnik: Jak inwestować w złoto – krótki przewodnik

Blog z dużą historią: http://www.goldblog.pl/

Dużo newsów z rynku złota: http://rynekzlota24.pl/

Analiza krajowego rynku w 2013 roku: Inwestycje w złoto: Polacy chętnie kupują sztabki

Sprawy podatkowe: Podatek dochodowy od inwestycji w złoto

złoto, srebro, monety bulionowe, złote sztabki

inwestowanie w złote monety bulionowe i sztabki