Utworzono: poniedziałek, 28, luty 2011 Redaktor

Produkty strukturyzowane - kontrowersyjny temat dla inwestorów

lokaty strukturyzowane, bankiProdukty strukturyzowane (tak, dziś wszędzie jest moda na słowo Produkt) to nic innego jak lokata (teoretycznie) z gwarancją zwrotu kapitału i możliwością pozyskania lepszego oprocentowania, niż wskazują rankingi lokat bankowych. No właśnie - jedynie z możliwością, bo zysk zależy od pewnych założeń zawartych w dokumencie ofertowym przygotowanym przez bank lub towarzystwo ubezpieczeniowe. Może to być sytuacja pozytywna, czyli odsetki wypłacone w pełni, częściowo lub wcale! Dlatego to nie lokata, ale produkt, a do tego hazardopodobny.

Czytaj więcej...

Utworzono: poniedziałek, 28, luty 2011 Redaktor

Co to jest lokata strukturyzowana i jak na tym zarabiają banki?

Lokaty strukturyzowaneBanki oferujące lokaty strukturyzowane określają tym mianem przeróżne instrumenty finansowe. Są wśród nich takie, które dają 100% gwarancji zwrotu inwestycji, a inne z góry określoną mniejszą część, np 90%. Im mniejsza gwarancja, tym wyższe potencjalne zyski przy zachowaniu tego samego ryzyka. Wysoki zysk (znacznie przekraczający oprocentowanie najlepszych lokat) jest uwarunkowany regulaminem i może być wypłacony pod warunkiem spełnienia z góry określonych zdarzeń, które wystąpią np. na rynku giełdowym w dniu wypłacania zysku (lokata może mieć kilka takich dni z odstępem np. 6 miesięcy, przy założeniu kilkuletniego horyzontu inwestycyjnego).

 

Czytaj więcej...

Utworzono: poniedziałek, 28, luty 2011 Redaktor

Czy warto korzystać z lokat strukturyzowanych?

Zastanówmy się zatem, czy bez dogłębnej analizy oferty danego produktu warto w niego zainwestować (pytanie drugie: czy potrafimy sami wyciągnąć właściwe wnioski co do poziomu ryzyka inwestycyjnego tego produktu)?

 

Czytaj więcej...

Utworzono: poniedziałek, 28, luty 2011 Redaktor

Samodzielne projektowanie lokaty strukturyzowanej z ochroną kapitału

Jak możemy samodzielnie zbudować bezpieczną „strukturę”, nie wychodząc z domu i do tego uniknąć nadmiernej prowizji? Do zrozumienia obliczeń wystarczy przypomnienie sobie poziomu matematyki z zakresu szkoły średniej (nawet wzrokowa analiza wzorów pozwoli nam projektować samodzielnie różne lokaty strukturyzowane).

Czytaj więcej...