Utworzono: środa, 17, lipiec 2013 Redaktor

Kiedy zarabiać na funduszach obligacji skarbowych?

Fundusz obligacji skarbowychPowszechnie uważa się, że fundusze obligacji skarbowych uznawane są za najbezpieczniejsze, choć czasem ich notowania zachowują się dość nietypowo. Zacznijmy od tego, czym są obligacje skarbowe? To wieloletnie papiery emitowane przez Skarb Państwa, a zatem przez budżet naszego kraju gwarantowana jest ich wypłacalność. W zależności od liczby lat i formy ustanowionej przez emitenta mają różne warunki związane z oprocentowaniem. Omówimy tu 3 przykłady różnych rodzajów spośród szerokiej oferty (poniższy raport pochodzi z połowy 2013 roku).

Czytaj więcej...

Utworzono: niedziela, 10, czerwiec 2012 Redaktor

Obligacje korporacyjne - podstawowe informacje

Rynek Catalyst

Obligacje korporacyjne, rynek Catalyst, dywersyfikacja portfelaMyśląc o rachunku inwestycyjnym, należy mieć na względzie nie tylko akcje. Dość młodym i jeszcze słabo rozwiniętym jest rynek Catalyst zajmujący się obrotem obligacjami. Kto powinien zastanawiać się nad inwestowaniem w obligacje? Na pewno ktoś, kogo interesuje stabilne inwestowanie w okresie dłuższym niż rok. Warto zapoznać się ze szczegółowym przewodnikiem po rynku Catalyst:

Czytaj więcej...

Utworzono: niedziela, 10, czerwiec 2012 Redaktor

Gdzie kupić obligacje korporacyjne

Przykład zakupu obligacji na rynku wtórnym

Obligacje korporacyjne, Catalyst, rynek pierwotny, rynek wtórnyW jaki sposób zaplanować zakup obligacji korporacyjnych? Im wyższe oprocentowanie oferują, tym są atrakcyjniejsze i tym teoretycznie mniej chętnie właściciele chcą się ich pozbyć. Jednak to nie jest ścisła reguła, zależy to także od kondycji spółki, która wyemitowała obligacje. Niektóre spółki mają rating (ocena wypłacalności i wiarygodności spółki z punktu widzenia inwestora) opracowany przez serwis współpracujący z GPW:

Czytaj więcej...

Utworzono: niedziela, 10, czerwiec 2012 Redaktor

Czynniki ryzyka związane z inwestowaniem w obligacje korporacyjne

Obligacje korporacyjne, niewypłacalność emitenta, przedterminowy wykupRynek obligacji korporacyjnych nie jest pozbawiony ryzyka. W odróżnieniu od rynku akcji jako inwestor znamy co prawda warunki oprocentowania oraz planowany termin wykupu obligacji, lecz istnieje kilka kategorii pułapek czyhających na inwestora.

Czytaj więcej...