Utworzono: niedziela, 10, czerwiec 2012 Redaktor

Obligacje korporacyjne - podstawowe informacje

Rynek Catalyst

Obligacje korporacyjne, rynek Catalyst, dywersyfikacja portfelaMyśląc o rachunku inwestycyjnym, należy mieć na względzie nie tylko akcje. Dość młodym i jeszcze słabo rozwiniętym jest rynek Catalyst zajmujący się obrotem obligacjami. Kto powinien zastanawiać się nad inwestowaniem w obligacje? Na pewno ktoś, kogo interesuje stabilne inwestowanie w okresie dłuższym niż rok. Warto zapoznać się ze szczegółowym przewodnikiem po rynku Catalyst:

- Przewodnik dla inwestorów

Większości obligacje kojarzą się z obligacjami skarbowymi, a te dają oprocentowanie roczne na poziomie 4-6%. Nie jest to wielka okazja dla drobnego inwestora, który może zdecydować się na lokatę z nieco wyższym nominalnym rocznym oprocentowaniem (np. ok. 6,5% brutto).

Jednak atrakcyjność giełdowego rynku Catalyst polega przede wszystkim na ofercie obligacji korporacyjnych, banków spółdzielczych i komunalnych, które mogą zaoferować znacznie wyższe oprocentowanie, niż w przypadku lokat bankowych. Trzeba mieć jednak świadomość co do ryzyka inwestycyjnego i zabezpieczeń wypłacalności firmy. Bowiem nie wszystkie obligacje są zabezpieczone. Nawet wśród zabezpieczonych mamy różne formy i nie każda ma takie same cechy bezpieczeństwa odzyskania pełnego wkładu w przypadku niewypłacalności emitenta. Ciekawą analizę rodzajów zabezpieczeń przedstawiono w artykule:

- (Nie)bezpieczne obligacje

Na pewno jako pewniejsze, bo lepiej nadzorowane są te, których akcje obecne są na giełdzie (dokładny okresowy nadzór pozwala na upublicznienie ewentualnych informacji o złym stanie spółki). Oto wykaz, w którym znajdują się najważniejsze informacje dotyczące wszystkich rodzajów obligacji, którymi handluje się na rynku Catalyst:

- GPW instrumenty notowane

Źródła informacji o obligacjach

Wiele podstawowych i przydatnych informacji na temat obligacji znaleźć można, korzystając z poniższych linków:

- Dla inwestorów

- Rozwój Catalyst nabiera tempa

- Obligacje korporacyjne - bezpieczniejsze od akcji, lepsze od lokaty

- Catalyst w pigułce - cz. 1 Podstawy

- Catalyst w pigułce - cz. 2 Rentowność

- Catalyst w pigułce - cz. 3 Kiedy sprzedawać obligacje

- Catalyst w pigułce - cz. 4 Obligacje zamienne

Cena jednej obligacji to na ogół 1000 PLN, choć zdarzają się też za 100, 10 000 oraz 100 000 PLN. Warto obalić tu pewien mit, że rynek Catalyst nie jest płynny - tak mawiają głównie grube ryby, którym trudno jest kupić obligacje korporacyjne za większą kwotę na rynku wtórnym. Dla nich jednak nie jest problemem zakup takich papierów na rynku pierwotnym. Jeszcze w pierwszej połowie 2011 roku faktycznie nieco problematyczne były na rynku wtórnym zbyt wygórowane ceny nabycia najatrakcyjniejszych obligacji, jednak już od 2012 bez problemu można kupić większość papierów za ich cenę zbliżoną do nominalnej wartości.

Dywersyfikacja portfela obligacji korporacyjnych

Patrząc z punktu widzenia inwestora z przykładowym budżetem np. 100 000 PLN, musimy brać pod uwagę odpowiedni poziom dywersyfikacji ryzyka niewypłacalności emitenta. Z tego względu inwestycja w obligacje jednej firmy nie powinna przekraczać przykładowo 5% (jeśli taki akceptowalny poziom straty możemy sobie ustalić), co oznacza, że nie powinno być problemu z zakupem papierów za 5000 PLN. Wymaga to wówczas posiadania w portfelu papierów 20 różnych spółek.

 

 

Catalyst