Utworzono: niedziela, 07, sierpień 2011 Redaktor

Tydzień spadających noży

GPW, giełda papierów wartościowych, akcjeNiestety rynek przestał reagować racjonalnie i w samym środku wakacji po ustaleniach europejskich władz dotyczących ratowania Grecji, po dogadaniu się obu stron w USA co do zwiększenia możliwości zadłużania kraju, nastąpiła panika na światowych rynkach. Frank bił rekordy cały tydzień, więc nie było sensu publikować każdego dnia tak samo brzmiącego artykułu, wstrzymaliśmy oddech do piątkowego zamknięcia, ostateczny rekord wobec polskiej waluty to 3,76 zł za franka szwajcarskiego. Sytuację walutową postanowiły ratować interwencjami Szwajcaria i Japonia, na wiele się to nie zdało, zahamowało może bieg ku kolejnym rekordom, ale na jak długo?

Rekordy oczywiście także na złocie, ale co dziwne nagle załamał się rynek srebra:

- Zwałka na srebrze

Przeciętni zjadacze chleba nie mają pojęcia o tym, co się dzieje i jak przewidywać najbliższe godziny i dni na rynkach, jednak wszystko zapewne jest jakoś poukładane, jaki jest jednak właściwy schemat, można się tylko domyślać, o czym dywaguje autor poniższego wpisu:

- Standard & Poor's obniża rating USA - dobre info dla złota i franka?

Krótko mówiąc, stało się to, czego wszyscy chcieli uniknąć: „bogowie rynków” czyli agencje ratingowe znów tupnęły nogą, a dokładniej Agencja Standard & Poor's obcięła rating dla USA z AAA do AA+. Amerykanie argumentują, że agencja popełniła błędy obliczeniowe, ponadto w poniedziałek wszyscy oczekują decyzji FED, czy będzie nią dalsze drukowanie dolara? I czy taka teoretycznie pozytywna decyzja uspokoi nastroje? Może ludzie przejrzeli na oczy i wiedzą, że w nieskończoność drukować pustych pieniędzy i zwiększać zadłużenia się nie da?

Czy obcięcie ratingu USA to sygnał do dalszego rajdu na złocie, franku i wykrwawianie giełd? W ciągu tygodnia WIG20 stracił 10,82%, inne rynki podobnie. Pytanie brzmi, czy to początek krachu na giełdzie? Jak głębokie będą spadki i kiedy fundamentaliści inwestycyjni ruszą na zakupy, próbując łapać spadające noże, czyli spadające w związku z paniką ceny wartościowych akcji. Właśnie ostatnio ukazał się artykuł o inwestowaniu w oparciu o dane fundamentalne:

- Pułapki na giełdowych fundamentalistów cz.1 - Wskaźniki cenowe

- 3 sposoby na zarabianie na spadkach!

skomentuj na facebook