Utworzono: niedziela, 06, marzec 2011 Redaktor

Słów kilka o funduszach inwestycyjnych

 

Inwestorzy, którzy nie mają dużo czasu na zarządzanie własnym procesem inwestycyjnym, chętnie powierzają swoje pieniądze funduszom inwestycyjnym. Należy jednak pamiętać o tym, że fundusze te za zarządzanie pobierają od naszego kapitału spore prowizje. Oprócz podstawowych funduszy akcyjnych istnieje kilka innych kategorii, które charakteryzują się nieco mniejszym ryzykiem inwestycyjnym.

 

Ciekawą analizę funduszy hybrydowych zaprezentowano na stronie:

 

Ranking funduszy inwestycyjnych - hybrydowe

Jak widać, krajowy rynek nie jest jeszcze dobrze zweryfikowany. Jeśli ktoś jest zainteresowany samodzielnym projektowaniem portfela o charakterze absolutnej stopy zwrotu, zapraszamy do śledzenia naszego działu Inwestycja 100 000.

Najbardziej stabilne, a zarazem najmniej dochodowe są fundusze gotówkowe:

Najlepsze fundusze pieniężne

Mają one zbliżoną stopę zwrotu do lokat bankowych. Czym się różni inwestowanie w takie fundusze od lokat? Na korzyść lokat przemawia gwarantowana i z góry znana stopa rocznego zwrotu z takiej inwestycji. W przypadku funduszy gotówkowych znamy tylko ich historyczne zyski, natomiast wybór najlepszego w danym momencie funduszu nie zagwarantuje nam po roku osiągnięcia zysku lepszego od oferowanego przez dobrze dobraną lokatę bankową. Fundusz gotówkowy ma jednak przewagę pod tym względem, że jego zysk rośnie stabilnie i zamknąć inwestycję można w dowolnym momencie (przy zerwaniu lokaty najczęściej tracimy wszystkie odsetki).

Przypominamy, iż najlepszym rozwiązaniem dla chcących skorzystać z bogatej oferty funduszy inwestycyjnych (bez prowizji od zakupu jednostek tych funduszy) jest Supermarket Funduszy Inwestycyjnych mBanku.