Utworzono: czwartek, 20, październik 2011 Redaktor

Kwadrant przepływu pieniędzy

Kwadrant przepływu pieniędzy

Autorami książki „Kwadrant przepływu pieniędzy” są Robert T. Kiyosaki (główny autor) oraz Sharon L. Lechter. Jest to wybitna pozycja dla każdego czytelnika, który chce zrozumieć, co robi źle, a co prawidłowo w odniesieniu do swego życia finansowego, metod zarabiania, oszczędzania i inwestowania.

Kwadrant to inaczej schemat podziału na 4 części możliwości zarabiania pieniędzy przez każdego z nas. P - to pracownik etatowy, S - to osoba samozatrudniona, B - biznesmen (a dokładniej właściciel biznesu), I - to inwestor. Kiyosaki pokazuje, że nie da się osiągnąć bogactwa, czerpiąc przychody jedynie z opcji P lub S, gdyż te opcje są zwykle obciążone sposobem życia na kredyt i stałymi (bezpiecznymi) dochodami, które jednak wymagają dużego wkładu naszego czasu. To właśnie czas jest tu zdefiniowany jako ważny i niedoceniany czynnik naszego życia. Właściciel sprawnie funkcjonującego własnego biznesu może zostawić go na rok bez nadzoru i nadal będzie miał z niego przychody, a samozatrudniony nie ma takiej możliwości stałego dopływu gotówki, nawet choroba sprawia, że w jej trakcie nie mamy żadnych przychodów, a do tego możemy tracić stałych klientów.

Przy okazji podano definicję dobrego i złego długu. Dobry dług, to taki, który jest spłacany przez kogoś innego w naszym imieniu, np. kupujemy mieszkanie na wynajem i lokatorzy opłacają czynsz o takiej wartości, aby pokrywał raty kredytu. Zły dług, do dług, który musimy zwracać z odsetkami, ciężko pracując na kolejne raty.

Książka jest kontynuacją znanej wszystkim „Bogaty ojciec, biedny ojciec” i pokazuje, jakie błędy popełniał biedny, choć wykształcony ojciec. To właśnie sygnał, że wysokie wykształcenie (dyplomy uczelni) nie na wiele się zdają, gdy chcemy zarabiać jako biznesmen i inwestor, pomagają jedynie zdobyć dobrą pracę na etacie.

Autor podaje zbiór recept, jak podchodzić do inwestowania, a przede wszystkim, jak zmienić mentalność osoby, która chce osiągnąć wolność finansową i dużo zarabiać docelowo, nie urabiając się po łokcie, krótko mówiąc jak być szczęśliwym, bogatym i mieć przy tym sporo czasu wolnego: „Bogaty ojciec wierzył, że życie jest ważniejsze od pieniędzy, ale pieniądze są ważne we wspieraniu życia”.

Książka pełna mądrości i wskazówek, którą można polecić każdemu, bo na zmiany w życiu nigdy nie jest za późno.

 

 

Biedny ojciec, bogaty ojciec