Utworzono: czwartek, 22, grudzień 2011 Redaktor

Świąteczne prezenty - ciekawostki z blogosfery

Fundusz nieruchomościPrzedświąteczny okres jest dla nas okazją do podsumowań, zebraliśmy dla naszych czytelników kilka ciekawych wpisów, które w ostatnich dniach pojawiły się w blogosferze finansowej. Nie przechodzimy też obojętnie nad listami do nas kierowanymi. Ostatnio dostaliśmy kilka sugestii, aby poruszyć tematy inwestycji strukturyzowanych oraz certyfikatów inwestycyjnych FIZ dotyczących rynków nieruchomości.

Odnośnie lokat strukturyzowanych przypominamy, iż od początku istnienia naszego serwisu istnieje osobny dział (patrz lewa kolumna z nazwami działów), gdzie wypowiadamy się negatywnie o potencjalnym zysku gorszym od średniej z lokat bankowych. A mamy taką możliwość, bo bazujemy na głębokiej analizie rynku, którą zajmuje się wyspecjalizowany serwis dedykowany tym lokatom.

Natomiast w odniesieniu do certyfikatów, to nie mamy szerokiej wiedzy co do poziomu ryzyka inwestycyjnego, lecz możemy zaproponować dobry artykuł, który może zainteresować czytelników (przypominamy o możliwości wpisywania komentarzy na naszej stronie facebooka).

Kolejna ciekawostka, to wprowadzane od nowego roku kont IKZE, które mogą być przydatne głównie dla bogatych. Wynika to z faktu, iż podatek z II progu podatkowego zostaje przesunięty niejako na okres pobierania emerytury IKZE, a zatem opłaca się wpłacić maksymalną kwotę (obecnie ok. 4000 zł rocznie, gdyż taką kwotę można wówczas odliczyć od podstawy opodatkowania), jeśli mielibyśmy dochody zahaczające o II próg podatkowy, w którym państwo pobiera nam aż 32% zysków. Dzięki temu zabiegowi przez wiele lat pracują na nas większe pieniądze, niż w przypadku zainwestowania tej kwoty samodzielnie po wcześniejszym jej znaczącym opodatkowaniu. Ma to oczywiście sens wtedy, gdy jesteśmy pewni, że przed 65 rokiem życia nie będziemy mieli potrzeb zagospodarowania większych kwot (np. w celu kupna mieszkania na kredyt). Oto garść szczegółów:

- Czy warto zastanowić się nad IKZE?

Na zakończenie dwa ciekawe artykuły. Pierwszy jest dobrą analizą kont bankowych, drugi niestety sygnalizuje słabość polskiej giełdy na polu małych spółek z SWIG80:

- Dokąd przenieść główne konto?

- Wrześniowe dołki przełamane!

 

 

SWIG80