Utworzono: poniedziałek, 30, styczeń 2012 Redaktor

Etyczna manipulacja czyli jak sprawić, żeby ludzie naprawdę Cię lubili - Agnieszka Ornatowska

 

Etyczna manipulacja, czyli jak sprawić, żeby ludzie naprawdę Cię lubili

„Nikt Cię nie polubi, dopóki nie polubisz samego siebie.” - takie oto przesłanie wybrałem z książki Agnieszki Ornatowskiej „Etyczna manipulacja czyli jak sprawić, żeby ludzie naprawdę Cię lubili”. Można ją uznać za znakomite dopełnienie książki o manipulacji zdecydowanie nieetycznej, którą wcześniej opisaliśmy, czyli:

- Zakazana retoryka

Obie pozycje traktują o zupełnie innym postrzeganiu świata. Zdecydowanie bardziej przemawia do mnie podejście (opisane przez Ornatowską) łagodnego dążenia do dobrego świata, niż „Zakazana retoryka” pełna porad, jak stać się fałszywym, pełnym wyrachowania człowiekiem z korporacji.

Oprócz tezy postawionej na początku dzisiejszego artykułu Ornatowska sugeruje aby „sobie odpuścić bycie ideałem. Drobne błędy sprawiają, że inni bardziej Cię lubią.” Ponadto zauważa „Osoby naprawdę sympatyczne potrafią się z siebie śmiać.”. Nie chcąc zdradzać więcej szczegółów, szczerze można polecić tą książkę każdemu, kto zgadza się (lub jeszcze nie dojrzał do tego) z innym mottem: „Zawsze patrz na słoneczną stronę życia!”

 

 

Agnieszka Ornatowska