Utworzono: wtorek, 24, kwiecień 2012 Redaktor

Inwestycje alternatywne i tradycyjne - aktualności

lokaty, FM Bank, obligacje korporacyjne, Amber Gold, Mizar Profit, pożyczki społecznościoweZebraliśmy dziś kilka artykułów dotyczących zarówno tradycyjnych form inwestowania, jak i tych bardziej alternatywnych. Na początek interesujący sygnał z rynku lokat. Jeśli zaczynają pojawiać się lokaty o zmiennym oprocentowaniu, może to być pierwszym sygnałem, że banki czują już nadchodzący spadek inflacji i serię obniżek stóp procentowych, ale czy rzeczywiście jesteśmy w takiej fazie i inne banki pójdą w ślad za FM Bankiem?:

- Ciekawe lokaty na wzór obligacji w FM

Nie zabraknie dziś także informacji o rynku obligacji korporacyjnych. Spółka Salwix przyjmuje zapisy na obligacje firmy DolinaSmaku.com. Są to nietypowe obligacje, bowiem nie będą wprowadzane na rynek Catalyst, a okres inwestycji to 17 miesięcy, co wynika ze specyfiki działalności spółki (koniec sezonu na lody w 2013 zbiega się z końcem trwania tej emisji - bowiem pieniądze z emisji mają uzupełnić budżet inwestycyjny na lokalne punkty sprzedaży lodami własnej marki). Obligacje będą zabezpieczone z możliwością konwersji na akcje z dyskontem w stosunku do ceny emisyjnej dla pozostałych osób składających zapis przed debiutem na NewConnect w przyszłym roku (planowany termin debiutu- wiosna 2013). Zabezpieczeniem obligacji będzie wpis na hipotece oraz poręczenie spółki jawnej. Oprocentowanie to aż 14% w skali roku, płatne kwartalnie.

A teraz garść informacji na temat inwestycji alternatywnych. Na początek rzeczowa analiza Amber Gold:

- Amber Gold – prześwietlenie spółki

Nieco mniej bezstronną opinię o spółce Mizar Profit wydał znany wszystkim autor bloga:

- Mizar-denstending: dają 16% rocznie bez ryzyka i... ostrzegają przed bankami

Odnośnie zagadnień związanych z rynkiem pożyczek społecznościowych mamy mieszane uczucia. Jest to taka kopia rynku obligacji korporacyjnych w skali mikro, czyli bardzo rozdrobniony rynek, który wymaga dużego wkładu pracy w zarządzanie portfelem. Oprocentowanie wyższe, lecz i częstsze problemy z odzyskaniem wkładów, na porządku dziennym są windykacje i odsprzedawanie długów na rynku wtórnym. Obecnie planowana jest kolejna konferencja dotycząca tego sposobu inwestowania:

- Konferencja Social Lending w Toruniu

 

 

Mizar Profit i Amber Gold