Utworzono: środa, 06, czerwiec 2012 Redaktor

Euro spoko? - nieudolność zarządzających funduszami inwestycyjnymi

UniWIBID, Skok Gotówkowy, fundusz gotówkowy, Investor FIZ, Idea TFIW momencie, gdy dobiegły końca przygotowania do największej w historii Polski imprezy sportowej wypływają na światło dzienne kolejne brutalne fakty na temat branży budowlanej. Ogłoszenie niewypłacalności spółek budowlanych (Budostal-5, DSS) staje się powoli chlebem powszednim. Ten tydzień przyniósł informacje o upadku PBG i spółki zależnej Hydrobudowa - na rynku akcji spadki sięgają kilkudziesięciu procent, jednak to nie wszystko. Obligacje PBG znajdują się w portfelach wielu funduszy uznawanych dawniej za bezpieczne, czyli w funduszach gotówkowych, które musiały dokonać rekalkulacji wartości jednostek swych funduszy np.: UniWIBID (spadek w ciągu jednego dnia o 2,7%), Skok Gotówkowy (spadek o 1%):

- UniWIBID traci 2,71% Szok. Inaczej tego nazwać nie można!

- Bezpieczne fundusze znowu tracą

Te informacje dobitnie potwierdzają, jak małą wiedzą dysponowali zarządzający „bezpiecznymi” funduszami na temat reguł panujących na krajowym rynku budowlanki. Wszystko z powodu złych przepisów przetargowych w naszym kraju, gdzie jedynym kryterium wygrania przetargu była najtańsza oferta. Każda spółka, która wygrała przetarg wiedziała, że tak na prawdę przegrali, lecz liczyli na niewielkie zyski przy sprzyjających warunkach - przeliczyli się jednak z powodu wzrostu cen wielu składników niezbędnych do budowy choćby autostrad czy stadionów. A umowy były zawarte niekorzystnie dla wykonawców, nie było w nich mowy o możliwości renegocjacji ceny usługi z powodu nieoczekiwanych zmian rynkowych (w innych krajach Europy takie zasady obowiązują).

To nie jedyne nieciekawe wiadomości dotyczące funduszy inwestycyjnych. Problemy pojawiły się też ostatnio w funduszu zamkniętym Investor FIZ:

- Kolejne funduszowe barany? Stracili furę pieniędzy klientów. Teraz przepraszają

Będąc nadal w temacie funduszy, warto przy okazji zaznaczyć fakt wycofania się od 01.08.2012 funduszy Idea TFI z oferty Supermarketu Funduszy Inwestycyjnych mBanku.

 

 

Investor FIZ