Utworzono: wtorek, 03, lipiec 2012 Redaktor

Obligacje korporacyjne w lipcu 2012

obligacje korporacyjne, Eeast Pictures, PCZ, Anti, DSS, Religa Development nie wypłacaPrzed tygodniem pisaliśmy o atrakcyjnej ofercie obligacji korporacyjnych EAP1213 na rynku wtórnym. W podobnej sytuacji (ten sam dzień wypłaty odsetek) są obligacje spółki PCZ S.A., która oferuje równie atrakcyjny kupon wynoszący 14% w skali roku, posiadając jednocześnie najwyższy ranking AAA (raport o ratingu EAP pochodzi z dnia 03.07.2012, czyli 1 dzień po wypłacie kuponu odsetkowego, a nadal prawie nie ma obrotów tymi papierami przy cenie zbliżonej do nominalnej). Jednak w przypadku tej spółki cena obligacji jest o około 4% wyższa od wartości nominalnej. Mamy jednak dobrą informację dla inwestorów, otóż właśnie trwają zapisy (do 12 lipca) na trzyletnie obligacje serii B.

Tym razem oprocentowanie będzie zmienne i zależne od wskaźnika WIBOR3M. plus marża, zapewne nie będzie już tak wysokiego oprocentowania, ale dla inwestora ceniącego sobie bezpieczeństwo powinna to być atrakcyjna oferta. Minimalna kwota zapisu to 50 000 zł, obligacje nie będą zabezpieczone, jednak perspektywy spółki wyglądają dobrze. Jednym z czynników wyróżniających ją na tle emitentów obligacji jest bardzo niski Wskaźnik Ogólnego Zadłużenia, który aktualnie wynosi poniżej 10%. Aktualnie kapitały własne spółki wynoszą ponad 380 mln zł. Emitent z sukcesem zrealizował opublikowane w czerwcu 2011 r. prognozy na rok 2011, a w pierwszym kwartale 2012 roku osiągnął zysk netto ponad 5 mln. zł, co stanowi ponad 50% prognoz zysku na rok 2012. Po dalsze szczegóły należy zwracać się do Salwix.pl.

Z kolei Corporatebonds.pl ma do zaoferowania krótkoterminowe obligacje (6 miesięcy) EGB Finanse sp. z o.o. o oprocentowaniu 11% w skali roku, minimalna kwota zapisu wynosi 30 000 zł. Jest to spółka, która dostarcza małym i średnim firmom finansowania bieżącego, poprzez pomoc w ściąganiu należności od wierzycieli.

Następna oferta z progiem wejścia 50 000 zł, to obligacje serii D spółki Admiral Boats S.A. Pozytywne wieści nadpływają także dla inwestujących w spółkę Anti, która wciąż zalega ze spłaceniem swych obligacji:

- Anti tym razem mocno w górę po wejściu Karkosika

Niestety już tak dobrze nie jest, jeśli chodzi o obligacje spółki Budostal-5:

- Wszystkie serie Budostalu-5 zawieszone

Spółka DSS wciąż nie ma też ostatecznie ustalonej ścieżki rozliczenia z inwestorami, choć same informacje też wykazują, że inwestorzy mogą zostać w jakimś stopniu zaspokojeni:

- IDEA Premium odzyska nieco swojej wartości

- DSS z tarczą: zmiana upadłości na układową, zastrzyk gotówki

Kolejna smutna wiadomość płynie ze spółki Religa Development, która nie wywiązała się ze spłaty kolejnego kuponu odsetkowego (jej obligacje oferowane są za 90% ich wartości). Więcej szczegółów podamy później, gdyż obecnie spółka nie udziela publicznie oficjalnych wyjaśnień, choć mocno o to zabiegaliśmy.

 

 

skomentuj na facebook