Utworzono: środa, 01, sierpień 2012 Redaktor

Amber Gold - Reaktywacja

Amber Gold, Finroyal, OLT, KNF, Twoja Lokata w Złoto, dywersyfikacjaPolska to dziwny kraj, ale czy bliżej mu do Białorusi, gdzie połowa społeczeństwa utrzymuje się z nadzorowania reżimu, będąc na państwowych posadach, nadzorując aby czasem nie pojawiły się przejawy demokracji - a może bliżej nam do Rosji, gdzie władca z dworem nadzorują centralnie wszelkie możliwości zarabiania dużych pieniędzy? Na pewno nie idziemy w stronę zachodu, tworząc kolejne sterty bzdurnych ustaw i zatrudniając do ich obsługi rzesze urzędników (stąd skojarzenie z Białorusią). Różnimy się tym, że mamy demokrację lobbystyczną, gdzie np. TVN potrafi zmieść z powierzchni ziemi spółkę Finroyal, o której pisaliśmy w ubiegłym tygodniu.

Ale są i inne przykłady, kiedy państwowemu spadkobiercy socjalistycznego lotnictwa LOT zagraża konkurencja OLT, władze (wszelkie możliwe nadzory - lotnictwa ULC i bankowości KNF - znów sugestia do Białorusi) starają się zdeptać prywatną inicjatywę. I tak oto Amber Gold dostaje wymówienia współpracy z bankami, bo te zostały zainspirowane pismem KNF, a linie OLT zawieszają loty nie tylko z powodu nierentowności, ale i żądań, do których przystosować się z dnia na dzień nie są w stanie:

- OLT Express zawiesił wszystkie loty

Ponadto problem pojawił się z najmniej spodziewanej strony, czyli operatora płatności. Czy to zawieszenie, czy zakończenie działalności OLT (dla mniej wtajemniczonych - istnieje kilka spółek zależnych, w których nazwie pojawia się skrót OLT), tego nie wiedział początkowo nikt, bo wszystko potoczyło się w błyskawicznym tempie. Jedno jest pewne, w przypadku zamknięcia nierentownych działań OLT, czyli wycofania się z inwestycji, Amber Gold staje się jeszcze bardziej wiarygodny, bo nie ma ryzyka obciążeń finansowych (dotowania linii lotniczych). W praktyce jednak jest to już chyba przesądzone:

- Amber Gold wycofuje się z OLT Express

- Amber Gold w ogniu - OLT Poland zawiesza loty

2 000 000 $

Sztuka osiągania zysku

Psychologia inwestowania

Etyczna manipulacja

Zakazana retoryka

Do ataku dołączył także UOKiK, który chce się upewnić, czy spółka nie sugeruje błędnie konsumentom, że oferowane przez firmę produkty inwestycyjne, podobnie jak lokaty bankowe, objęte są gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Nas niepokoi jednak nowa oferta w Amber Gold, przez którą mogą stracić płynność finansową przy kolejnej fali nagonki, kiedy to inwestorzy masowo zaczną wycofywać swoje pieniądze (tak jak miało to miejsce w Finroyal). Chodzi o ofertę Twoja Lokata w Złoto (10% w skali roku), w której nie ma zabezpieczenia przed zrywaniem tych nowych lokat (choć dotychczasowe oferty pozostają i mają zabezpieczenie w postaci utraty odsetek oraz 19,5% wkładu i niekorzystnych różnic kursowych). A pierwsza nagonka już pokazała (dzięki bankom) możliwość doprowadzenia do niezadowolenia klientów. Aby temu zapobiec, Amber Gold postanowił wprowadzić nadzwyczajne środki:

- Amber Gold tworzy zespół specjalny

Niestety nie na wiele się to zdało, bowiem ruszyła już machina medialna, do której dołączają (nie bezinteresownie) różne grupy:

- Powstaje zbiorowy pozew na Amber Gold

Chodzi tu o pozew zbiorowy. Komu oprócz niezadowolonych inwestorów może na tym zależeć? Na pewno prawnikom! Nie dalej jak 2 miesiące temu dokładnie przedstawiono to z punktu widzenia prawników w serialu „Prawo Agaty” (i znów TVN się zakradł do artykułu), gdzie adwokat rezygnuje z urlopu i wyjazdu do ciepłych krajów, argumentując „prawnicy latami czekają na taką sprawę” - pozew zbiorowy, to wielkie wyzwanie i prestiż dla prawnika.

Niestety logicznie myślących w naszym kraju jest zbyt mało, aby zachować równowagę w społeczeństwie. Są jednak i tacy, którzy potrafią napisać sensowną argumentację do sformułowań typu „Działając w ten sposób Komisja Nadzoru Finansowego zagraża bezpieczeństwu finansowemu i gospodarczemu naszego kraju”, oto przykład:

- KNF strzela milionom polaków w brzuch i sobie w stopę.

Inwestor też powinien być logicznie myślącą osobą i nie wkładać wszystkich pieniędzy w jedną firmę, dywersyfikacja jest jednak słowem obcym dla większości Polaków, bo i gdzie mieli o nim słyszeć, przecież nie uczyła ich tego szkoła...

 

 

lokata