Utworzono: poniedziałek, 10, wrzesień 2012 Redaktor

Inwestycje alternatywne w 2012 - część 2

inwestycje alternatywne, Amber Gold, Finroyal, Getin, Mizar Profit, Alkor Trade, KNF, Abiko, Pozabankowe Centrum Finansowe, Zakraivest, polisolokaty, catalystMamy już wrzesień, dziś nieco wspominkowy artykuł (dla tych, co w wakacje odpoczywali od inwestowania i czytania naszego serwisu), ale nowymi wiadomościami również przeplatany, dlatego stali czytelnicy zapewne wybaczą nam kilka powtórkowych linków. Inwestycje alternatywne to temat bardziej gorący od mijającego lata, a to za sprawą afery Amber Gold. Do końca ubiegłego tygodnia liczba poszkodowanych, którzy już zgłosili się do organów ścigania, wyniosła 5695 osób, a ich wpłaty to kwota 290 milionów złotych - praktycznie nie do odzyskania (no może jakieś 10% się uda zebrać, żeby im wypłacić) - to wysoka cena, jaką płacą inwestorzy za nauczkę dla całego narodu. Praktycznie nie było tygodnia, abyśmy o tej spółce nie pisali.

Dużym zainteresowaniem cieszył się nasz artykuł o spółce Finroyal, która również podzieliła los Ambera:

- Finroyal - jak spreparować aferę...

Choć w tym przypadku właściciel ciągle jest na wolności, a organy państwa jakoś z mniejszą ochotą starają się zabezpieczyć majątek spółki. Najnowsze wieści donoszą, że Finroyal pozbywa się majątku:

- Melkorn czyli afery Finroyal ciąg dalszy

Pamiętajmy też, że nie tylko tzw. parabanki dają możliwość straty kapitału, zręczne zabiegi banków potrafią nas pozbawić części wkładu, jeśli zdecydujemy się na produkt wieloletni, o czym sygnalizowaliśmy w wakacje:

- Wrobieni w Getin

A szerzej o tym, jak łagodna jest KNF uznająca, że „Komisja Nadzoru Finansowego twierdzi jednak, że bank ma czyste ręce” - napisano w artykule:

- "Z wpłaconych 30 tys. zł zostało mi jedynie 20 tys. zł". Klienci banku czują się oszukani

W lipcu zebraliśmy informacje o Mizar Profit:

- Inwestycje alternatywne - Mizar Profit

Jeszcze w sierpniu były u nas ich reklamy w ramach AdTaily, ale obecnie po wpisaniu ich na listę ostrzeżeń KNF (tzn. Mizar Profit oraz ich przedstawiciela na Polskę Alkor Trade), ów przedstawiciel wycofał się z obsługi klienta z dnia na dzień, zrywając jednostronnie umowę z Mizar Profit. Z tego powodu spółka oferująca kontrakty nie może skutecznie działać w naszym kraju. Obecnie trwają poszukiwania chętnych do reprezentowania ich interesów w Polsce. O przyszłych losach spółki poinformujemy. Co ciekawe do tej pory nie wycofano z listy ostrzeżeń Alkor Trade.

Co więcej, z powodu donosów wpisywane są tam kolejne spółki wyłącznie pośredniczące w podpisywaniu umów. Spółki, które nie pobierają od inwestorów pieniędzy na własne konta bankowe! Przykładem jest Abiko. Znamy także przypadek spółki, która próbowała dowiedzieć się w KNF, czy działa zgodnie z polskim prawem. W odpowiedzi KNF stwierdziło, że nie zajmuje się doradztwem i zasugerowało, aby pytanie zlecić prawnikom. Owa spółka (pozyskująca kapitał obrotowy od zewnętrznych inwestorów) zebrała więc 11 opinii prawnych i sama na siebie złożyła doniesienie do KNF i prokuratury... Co za absurd, ale właśnie tym krokiem chcieli wykazać absurd polskiego prawa, którego nikt przy zdrowych zmysłach nie potrafi poprawnie zinterpretować! Obecnie prokuratura namyśla się, co z tym fantem począć... Mówiąc krótko - wciąż nie można poznać reguł, jakimi kieruje się KNF przy wpisywaniu na listę oraz w temacie wielu zapisów prawa, w jaki sposób są przez komisję interpretowane.

I kolejna oferta, czy bardziej solidna o tych powyżej opisanych? Pozabankowe Centrum Finansowe głównie zajmuje się udzielaniem pożyczek, więc ma logiczny schemat działania (żadne złoto i inne inwestycje):

- Pozabankowe Centrum Finansowe

Opisywaliśmy też inwestowanie w Zakrainvest, wkrótce opiszemy nieco więcej aktualności i o tej firmie:

- Zakrainvest - raz jeszcze o inwestycji alternatywnej

A jak na innych frontach inwestycji alternatywnych? Przykładowo w lokatach strukturyzowanych niezbyt ciekawie (jak zwykle). W pierwszym półroczu 2012 średni zysk wyniósł 1,62% (na podstawie analizy 312 takich produktów, które się w tym okresie zakończyły).

Polisolokaty, to coś już bliższe bezpieczeństwu i przewidywalnym zyskom:

- Co to jest polisolokata?

Pojawił się też mowy sposób na omijanie podatku Belki z jednoczesną gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Jest to specyficzna kategoria polisolokat:

- Rewolucja w polisolokatach

Skoro już przy lokatach jesteśmy, to jeszcze wybrana oferta najlepszych propozycji na wrzesień:

- Najciekawsze lokaty we wrześniu

A dla tych, którzy potrzebują zainteresować się dobrym kontem, bo np. nasz dotychczasowy bank przestał być darmowy i znów podnosi prowizje, dwa artykuły z ciekawym przeglądem ofert:

- Ranking kont osobistych. Które da najwięcej zarobić?

- Ranking kont oszczędnościowych wrzesień 2012

Zapraszamy też do zapoznania się z poprzednią częścią tego artykułu, którą opublikowaliśmy w maju:

- Inwestycje alternatywne w 2012 roku

 

 

<

Amber Gold