Utworzono: środa, 26, wrzesień 2012 Redaktor

Upadłość Religa Development i Amber Gold

Amber Gold, Religa Development, Secus, obligacje korporacyjne, inwestycje alternatywneZ wnioskiem o upadłość układową wystąpił właściciel spółki Religa Development. A my pytamy, kiedy prokuratura wystąpi z wnioskiem o jego areszt? Ten człowiek żyje w jakimś odrealnionym świecie i ciągle uważa, że można mieć za nic inwestorów czy klientów, którzy nie otrzymali mieszkań, które rzekomo miał wybudować ten developer. Przypomnijmy, że zadłużenie spółki ogółem na koniec drugiego kwartału 2012 wynosiło 34 mln zł, a suma aktywów z raportu (wciąż nieoficjalnego) za 2011 to 39,8 mln zł. Czy ktokolwiek uwierzy jeszcze w bajkę o dokapitalizowaniu, fuzji itp. działaniach? Jak na razie prezes Religa nie ukrywa się przed kamerami, choć listów poleconych to już firma nawet nie chce odbierać (np. ponoć od spółki Secus, która zajmie się licytacją majątku hipotecznego, który jest zabezpieczeniem obligacji spółki), od odób prywatnych jeszcze odbierają.

Więcej o upadłości w artykule, w którym jednak nie podano, że są też emisje obligacji, które znajdują się poza Catalyst i mają znacznie bliższy termin wykupu:

- Kolejna upadłość na Catalyst

Sporą dawkę informacji o tym, jak się powinien zachować inwestor w podobnym przypadku, omówiono w poniższym wywiadzie (niestety status spółki Religa nie jest aktualnie znany, jest tylko wniosek o upadłość układową, a to wymaga zgody ponad połowy (kwotowo) wierzycieli):

- Wywiad: Zabezpieczenie obligacji jest ważniejsze niż oprocentowanie

W obliczu takich zachowań, jak i z powodu terminowej niewypłacalności w przypadku np. spółek Anti, Fojud, DSS, celowym wydaje się być wprowadzenie krajowej agencji ratingowej dla rynku obligacji korporacyjnych. Jak na razie w znacznie lepszej sytuacji jest spółka Oshee, o której również wspominaliśmy:

- Oshee startuje po 8 mln zł

I jeszcze kilka aktualności związanych z obligacjami korporacyjnymi. Podsumowanie ubiegłego tygodnia na rynku wtórnym:

- Podsumowanie tygodnia: Drugie bankructwo

W poniedziałek na Catalyst zadebiutowała kolejna spółka - BBF, obligacje o stałym oprocentowaniu 11% w skali roku:

- BBF Sp. z o.o. wprowadzi obligacje na Catalyst 24 września

Przejdźmy do tematu inwestycji alternatywnych. W końcu ogłoszono oficjalną upadłość Amber Gold. Inwestorzy mogą odzyskać zaledwie od 1/4 do 1/3 wkładu i to dopiero za rok, a może i dwa. No chyba, że gdzieś jeszcze znajdą się zagubione miliony (a raczej około 200 mln jak sądzono jeszcze przed tygodniem, a dziś dług spółki to podobno 600 mln powyżej wartości majątku), które wyparowały.

Nie wiadomo, skąd nagle takie przeszacowanie długu? Nie wszystko da się wytłumaczyć kosztami działania spółki i reklam. Analitycy bankowi powinni prześledzić operacje spółki, ale czy ktoś to zrobi porządnie?:

- Klienci Amber Gold dostaną pieniądze dopiero za...

Przy okazji chcielibyśmy zaprzeczyć doniesieniom ze strony rmf24.pl, gdzie podano, że pożyczkobiorcy będą mieli problem, bo pożyczki stały się wymagalne do spłaty natychmiastowo a nie w ratach, jak mieli w umowie. Okazuje się, że jest to fałszywa informacja i w najbliższych dniach opublikowany zostanie numer konta (powinna pojawić się też specjalna strona www syndyka), na który będzie trzeba spłacać dotychczasowe raty zgodnie z umową. Skoro jesteśmy już przy materiałach stacji CNBC Biznes, to warto zarekomendować naszym czytelnikom wartościowy program Biznes w sieci, premierowe odcinki we wtorki o g. 19:30, powtórki w czwartek o g. 19:30 oraz w sobotę i niedzielę o godzinie 13:00, 19:00 i 22:00.

 

 

upadek Religa Development