Utworzono: środa, 10, październik 2012 Redaktor

Zarabianie w internecie a Urząd Skarbowy

zarabianie w internecie, PIT, Urząd Skarbowy, VAT, działalność gospodarczaCoraz intensywniej rosnąca grupa Polaków stara się w jakiś magiczny sposób zarabiać pieniądze w internecie. Ostatnio popularne są blogi modowe, lecz chodzi również o programy partnerskie, reklamę kontekstową czy nawet zarabianie na sprzedaży koszulek przez internet. Jeśli jednak nie prowadzimy działalności gospodarczej, warto przemyśleć nasze zachowania w sieci.

Samo zarobienie pieniędzy nie jest problemem (przynajmniej nie dla każdego), możemy więc założyć, że czerpiemy już jakieś dochody z działań w sieci. Niech będzie to na przykład strona internetowa zawierająca informacje na temat pożyczek pozabankowych udzielanych na kilka czy kilkanaście dni. Tego typu firmy zaoferują nam prawdopodobnie program partnerski, z którego po jakimś czasie może uzbierać się suma pieniędzy pozwalająca na ich wypłacenie. Warto więc od razu zastanowić się, jak rozliczymy te dochody. Pierwszą częścią jest oczywiście obliczenie podatku dochodowego, który powinniśmy zapłacić – tu wszystko zależy od umowy, czy jest to zlecenie czy umowa o dzieło.

Nie zawsze wypłacający zapłaci za nas ten podatek – czasem musimy to zrobić. By uniknąć w awaryjnej sytuacji musimy dobrze przygotować się do ewentualnej kontroli z Urzędu Skarbowego korzystając z usług profesjonalnej firmy „biura rachunkowe sosnowiec”. A bardzo często po przelaniu podatku otrzymujemy miły list z prośbą o wyjaśnienie, z jakiej okazji mieliśmy przyjemność zapłacić dany podatek. Nie ominie nas też rozliczenie odpowiedniego formularza PIT. Wszystkie te działania niestety nie zajmują nam dwóch minut, jednak trzeba to zrobić. Musimy pamiętać, że w przypadku unikania płacenia podatku dochodowego mogą spotkać nas dość nieprzyjemne konsekwencje – dla własnego spokoju warto więc spełnić obywatelski obowiązek.

Jeśli jednak nasze dochody wzrosną do dość wysokiej, comiesięcznej kwoty – powinniśmy rozważyć rozpoczęcie prowadzenia firmy pod postacią działalności. Mimo że będzie to jeszcze większa ilość papierów do wypełnienia, to będziemy mogli oficjalnie udokumentować nasze zarobki a także w koszt działalności firmy wrzucić wiele ponoszonych przez nas do tej pory wydatków. Pamiętajmy tu zwłaszcza o podatku VAT.

Podsumowując, zgodnie z obowiązującymi przepisami, obowiązek rozliczania podatku dochodowego spoczywa na wydawcy. Dochód ze sprzedaży reklam w serwisie wydawcy jest rozliczany w ramach działalności gospodarczej albo jako dochód „z najmu lub dzierżawy”. Osoby nie prowadzące działalności gospodarczej rozliczają się ze sprzedaży powierzchni reklamowej raz do roku, jeżeli zarobiona suma nie przekroczy kwoty wolnej od podatku (w 2012 roku kwota wolna od podatku to 3091,00zł). Po przekroczeniu tej kwoty wydawca musi odprowadzać podatek do 20 dnia następnego miesiąca za każdym razem, kiedy wypłaca pieniądze.

Tyle suche dane. Ciekawostką jest możliwość płatności podatku, którą można ustalić ze swoim Urzędem Skarbowym, na przykład jako płatność raz na kwartał. Na początku następnego roku wydawcy składają odpowiedni PIT do US razem ze swoim zwykłym, corocznym zeznaniem podatkowym. Olbrzymia część wydawców zawiera umowy zlecenia i sprawa jest prosta, wykazujemy ten dochód jako przychód z umów cywilnoprawnych. W przypadku działalności gospodarczej sprawa nabiera rozpędu i kolorów. W zależności od przyjętej formy rozliczenia możemy pozwolić sobie na odliczanie kosztów, co przy wypracowanym dochodzie na pewno się opłaca. Rajem wręcz jest łączenie etatu z działalnością gospodarczą, co przynosi wymierne korzyści np. w płaceniu jedynie składki zdrowotnej, która realnie wraca do nas po rozliczeniu z fiskusem. W kolejnych artykułach na pewno wrócimy do tematu, im bliżej rozliczeń z fiskusem, tym goręcej, a na dziś polecamy usługi dobrego biura rachunkowego, zaoszczędzi to nam wiele zdrowia i pieniędzy.

 

 

działalność gospodarcza