Utworzono: wtorek, 11, grudzień 2012 Redaktor

Obligacje korporacyjne w grudniu 2012

Marvipol, Redan, Anti, GPW, Catalyst, Murapol S.A., Fundusze obligacji, Investors Holding, BPH TFIJak podała PAP, zarząd Marvipolu zrezygnował z emisji do 7,4 mln akcji niemych serii I z powodu niesatysfakcjonującego poziomu zapisów. Spółka miała zamiar z oferty publicznej Marvipol pozyskać ponad 90 mln zł. Zaniepokoiło to inwestujących w obligacje tej spółki, zwłaszcza że wskaźniki finansowe uniemożliwiają emisję kolejnych serii obligacji. A oto wywiad z wiceprezesem Marvipolu na temat bieżących działań spółki.

Większe problemy mają inwestorzy, którzy posiadają papiery spółki Redan, zaczyna się podobnie jak w przypadku Anti, a tam dobrze się to nie skończyło dla żadnej ze stron, choć spółka ciągle istnieje:

- Redan chce przesunięcia terminu spłaty obligacji

Polecamy lekturę ciekawego spojrzenia na oba rynki krajowej giełdy: akcyjny GPW oraz obligacyjny Catalyst:

- W ostatnich trzech latach zyski na Catalyst pobiły WIG o 8 pkt proc.

Aktualnie trwa emisja zabezpieczonych obligacji korporacyjnych jednego z liderów rynku usług windykacyjnych i zarządzania wierzytelnościami. Są to dwuletnie papiery o oprocentowaniu WIBOR6M + 6%, a minimalny zapis wynosi 25 000 zł. Zgłoszenia przyjmuje Bestcapital.pl.

Kolejna propozycja na rynku pierwotnym to trzyletnie zabezpieczone hipotecznie obligacje spółki Murapol S.A. Papiery będą wprowadzane na rynek giełdowy, a ich oprocentowanie jest zmienne i wynosi WIBOR3M + 5,15%, natomiast minimalny zapis to 40 000 zł (szczegóły dostępne za pośrednictwem Obligacje.pl).

I jeszcze dwa podsumowania ubiegłego tygodnia na rynku obligacji:

- Podsumowanie tygodnia: Liczne zwroty akcji

- Raport tygodniowy z rynku Catalyst

Fundusze obligacji, ich obecna sytuacja i jej specyfika - takiej analizy podjął się autor jednego z blogów:

- Fundusze obligacji - wyjątek w regule?

Wywiad na temat ciekawego ruchu na rynku towarzystw funduszy inwestycyjnych. Investors Holding, kontrolujący TFI, które na koniec października zarządzało aktywami o wartości niespełna półtora miliarda złotych, przejął aktywa BPH TFI, czyli większego gracza na rynku zarządzającego aktywami o wartości 2,67 mld zł. Więcej na temat roszad w TFI przedstawiono w artykule:

- Oferta Funduszy Inwestycyjnych

 

 

fundusze obligacji