Utworzono: piątek, 21, grudzień 2012 Redaktor

Koniec świata i co dalej?

KE, IKZE, GPW, ETF, Almanach polskiego rynku kapitałowegoOkazji do podsumowań nigdy nie powinno zabraknąć. Dziś, czyli w dniu rzekomego końca świata warto zastanowić się nad tym, dokąd dążymy i czego od życia oczekujemy. Warto od czasu do czasu przeczytać jakąś książkę poszerzającą nasze horyzonty, jak choćby:

- Zagubiony podręcznik życia - Joe Vitale

A może też sięgnąć głębiej do swoich zakamarków umysłu, żeby odpowiedzieć sobie na pytanie:

- Czego najbardziej brakuje Ci w życiu?

A oto świeżo zebrane (czasem dość chaotycznie) porady, których część na pewno warto wdrożyć w życie, wchodząc w nowy rok a raczej nową erę - po końcu świata Majów:

- 28 rad przed końcem świata

Z tej wyjątkowości dzisiejszego dnia złamiemy zasadę i opublikujemy ciekawie opisany apel dotyczący wsparcia pewnej rodziny. Może ktoś, komu dzięki naszym publikacjom udało się zaoszczędzić nieco grosza, czy też nauczyć się kilku aspektów inwestowania i innego spojrzenia na świat, poświęci kilka złotych na potrzebę chwili:

- Jak odwirtualizować prostotę

A skoro dziś przegląd blogów, to spójrzmy na niektóre z nich krytycznym okiem. Odkrywając rzeczywistość, czyli kilka słów w stylu „marność nad marnościami”, a więc o tym, czy warto tracić czas na walkę z wiatrakami? Oto charakterystyka miernej treści niektórych blogów. Ostatnio zostałem zapytany o sposoby oszczędzania na emeryturę. O tym, czy jest sens inwestowania w IKE oraz IKZE oraz o tym, czy można się skusić na oba rozwiązania, napisano w artykułach:

- IKE czy IKZE – dylemat, którego tak naprawdę nie ma

- IKE czy IKZE, a może oba? cz. 2

Porównanie zawarte w drugim z powyższych artykułów nie uwzględnia faktu, że inwestując indywidualnie co prawda nie mamy korzyści podatkowej, ale łatwiej możemy uzyskać wyższą stopę zwrotu, gdyż nie karmimy swymi składkami mniejszą grupę pośredników, mniej może kosztować nas rezygnacja z opłat za zarządzanie inwestycjami.

I jeszcze kilka informacji z rynków finansowych. Przy okazji wzrostów na GPW warto rozważyć inwestycję w odpowiednik WIG20. Proponujemy, aby zapoznać się z opisem aktualizacji systemu funkcjonowania ETF WIG20:

- ETF W20L bez dywidendy

Dla zainteresowanych obligacjami korporacyjnymi wybraliśmy ciekawe artykuły podsumowujące przyszłoroczny rynek Catalyst oraz przegląd trwającego tygodnia na tym rynku:

- Raport: Wykupy obligacji w 2013 r

- Jak zarobić 76 proc. netto w 2013 r. na obligacjach

- Raport tygodniowy z rynku Catalyst

Mamy już 64 debiut w tym roku na rynku wtórnym, co oznacza, że częściej niż raz w tygodniu mają swoją premierę kolejne papiery obligacyjne:

- Nordic dołączył do deweloperów z Catalyst

I na koniec podsumowanie roku na rynkach finansowych:

- 2012 - czas podsumowań

Przypominamy też, że w sobotę dodatkiem do gazety Parkiet będzie Almanach polskiego rynku kapitałowego zawierający podsumowanie podstawowych danych na temat działalności każdej ze spółek notowanych na GPW.

 

 

giełda papierów wartościowych