Utworzono: poniedziałek, 07, styczeń 2013 Redaktor

Tradycyjne lokaty bankowe a produkty strukturyzowane

lokaty strukturyzowane, lokaty bankowe, banki, finanse, inwestycjePolacy zaczynają coraz rozsądniej planować swoje wydatki. Kiedy mamy w głowie plan finansowy na najbliższy rok, to zdecydowanie łatwiej jest nam ograniczać marnotrawienie pieniędzy, a także możemy sobie pozwolić na zakup większej ilości wymarzonych rzeczy. W ofercie banków pojawia się coraz większa liczba produktów, które w czasach kryzysu pomogą nam w gospodarowaniu domowym budżetem oraz pozwolą zarobić dodatkową gotówkę. Jednym z pierwszych i obecnie najpopularniejszym jest tradycyjna lokata bankowa. Ostatnio coraz większą popularność zyskują też lokaty strukturyzowane. Po przeczytaniu niniejszego artykułu każdy będzie w stanie odpowiedzieć sam, na który produkt z dwóch wymienionych powinien się zdecydować.

Czym jest lokata bankowa wie zapewne większość czytelników. W momencie założenia lokaty deponujemy w banku jakąś sumę pieniędzy na określony czas, a bank w zamian za to wypłaca nam odsetki. Oczywiście na atrakcyjność lokaty ma wpływ więcej rzeczy, wśród których możemy wymienić częstotliwość kapitalizacji czy swobodę wypłacania środków. Czym jest zatem lokata strukturyzowana?

Produkt strukturyzowany to tak naprawdę dwa w jednym. Pieniądze, które złożymy na lokacie strukturyzowanej, zostaną podzielone na dwie części. Większość z naszych środków zostanie przekazana na zakup obligacji skarbowych lub innych, bezpiecznych papierów wartościowych. Mniejsza część – zazwyczaj około 10%, zostanie zainwestowana na giełdzie, na przykład na zakup surowców. Skąd taka konstrukcja?

Powód jest prosty. Dzięki temu, że większość naszych pieniędzy jest ulokowana w produktach o małym ryzyku, zyskujemy gwarancję zwrotu wpłaconej kwoty. Pozostała część zainwestowana na giełdzie to obietnica ponadprzeciętnych zysków. W ten sposób ryzyko jest zdywersyfikowane. Jeśli całość naszych pieniędzy zainwestowalibyśmy na giełdzie, a więc w miejscu obarczonym dużym ryzykiem, to moglibyśmy ponieść duże straty. Cała gotówka złożona na lokacie byłaby bezpieczna i mogłaby nam przynieść jakiś dochód, jednak nie tak duży jak potencjalnie może przynieść produkt strukturyzowany.

Co zatem wybrać? Ceniący sobie bezpieczeństwo oraz Ci, którzy lubią dokładnie zaplanować domowe wydatki z wyprzedzeniem, powinni wybrać tradycyjną lokatę bankową. W przypadku lokaty strukturyzowanej tak naprawdę nigdy nie wiemy, ile pieniędzy otrzymamy po jej wygaśnięciu. Może to być kwota tożsama z tą, którą zainwestowalibyśmy, może to być też kwota znacznie wyższa. Dlatego na produkty strukturyzowane powinni się decydować wszyscy, którzy oczekują wyższych zysków i mogą zapłacić za to cenę w postaci małego ryzyka – przy zastrzeżeniu, że jest to ryzyko dużo niższe niż gdybyśmy pieniądze zainwestowali tylko na giełdzie.

Niestety w praktyce nie zawsze bywa tak różowo, o czym wspominamy w naszym dziale poświęconym tego typu inwestycjom.

 

 

banki